statystyki

Pełnoletni wolą zostawać w pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska24.08.2016, 07:35; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:30
młodzi, młodzież

Osób, które zdecydowały się opuścić rodzinę zastępczą lub dom dziecka, było w 2015 r. 5952.źródło: ShutterStock

W 2015 r. wzrosła liczba osób, które zostają w rodzinach lub placówkach nawet po skończeniu 18 lat. Dzięki temu lepiej przygotowują się do samodzielnego życia.

Wychowankowie instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej coraz częściej korzystają z możliwości przedłużenia okresu pobytu u dotychczasowych opiekunów po osiągnięciu pełnoletniości. Takie uprawnienie daje im art. 37 ust. 2 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 332 ze zm.). Zgodnie z nim przebywanie w pieczy może być kontynuowane do 25. roku życia, o ile taka osoba w tym czasie się uczy. Z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za ubiegły rok wynika, że w rodzinnych i instytucjonalnych formach opieki przebywa ponad 11,3 tys. osób, które skończyły 18 lat. W 2014 r. było ich 10,4 tys. Co więcej, statystki resortu pokazują, że liczba pełnoletnich wychowanków sukcesywnie wzrasta od 2012 r. (8,4 tys.), czyli od momentu kiedy weszły w życie obecnie obowiązujące przepisy. Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej zaznacza, że o wprowadzenie dłuższego czasu pobytu zabiegały środowiska rodzin zastępczych przy okazji prac nad ustawą z 9 czerwca 2011 r. – To rozwiązanie jest korzystne dla ich podopiecznych – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. – Dłuższy pobyt w pieczy daje większe poczucie bezpieczeństwa, bo nawet gdy pełnoletni wychowanek wyjeżdża na studia, to ma dom, do którego może wracać, tak jak dziecko wychowujące się w rodzinie biologicznej. Pozwala też na miękkie wejście w usamodzielnienie – dodaje.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane