statystyki

Pełnoletni wolą zostawać w pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska24.08.2016, 07:35; Aktualizacja: 24.08.2016, 08:30
młodzi, młodzież

Osób, które zdecydowały się opuścić rodzinę zastępczą lub dom dziecka, było w 2015 r. 5952.źródło: ShutterStock

W 2015 r. wzrosła liczba osób, które zostają w rodzinach lub placówkach nawet po skończeniu 18 lat. Dzięki temu lepiej przygotowują się do samodzielnego życia.

Wychowankowie instytucjonalnej i rodzinnej pieczy zastępczej coraz częściej korzystają z możliwości przedłużenia okresu pobytu u dotychczasowych opiekunów po osiągnięciu pełnoletniości. Takie uprawnienie daje im art. 37 ust. 2 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 332 ze zm.). Zgodnie z nim przebywanie w pieczy może być kontynuowane do 25. roku życia, o ile taka osoba w tym czasie się uczy. Z danych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej za ubiegły rok wynika, że w rodzinnych i instytucjonalnych formach opieki przebywa ponad 11,3 tys. osób, które skończyły 18 lat. W 2014 r. było ich 10,4 tys. Co więcej, statystki resortu pokazują, że liczba pełnoletnich wychowanków sukcesywnie wzrasta od 2012 r. (8,4 tys.), czyli od momentu kiedy weszły w życie obecnie obowiązujące przepisy. Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej zaznacza, że o wprowadzenie dłuższego czasu pobytu zabiegały środowiska rodzin zastępczych przy okazji prac nad ustawą z 9 czerwca 2011 r. – To rozwiązanie jest korzystne dla ich podopiecznych – mówi Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. – Dłuższy pobyt w pieczy daje większe poczucie bezpieczeństwa, bo nawet gdy pełnoletni wychowanek wyjeżdża na studia, to ma dom, do którego może wracać, tak jak dziecko wychowujące się w rodzinie biologicznej. Pozwala też na miękkie wejście w usamodzielnienie – dodaje.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane