statystyki

Mniej dzieci w pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska17.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 17.08.2016, 09:06
Opieka nad dziećmi

Opieka nad dziećmiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

O 1,1 proc. spadła liczba małoletnich w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczych. Rosną zaś wydatki gmin na współfinansowanie kosztów ich pobytu.

W 2015 r. nastąpiło kolejne w ostatnich latach zmniejszenie liczby dzieci przebywających poza biologiczną rodziną. Z informacji Rady Ministrów na temat funkcjonowania w ubiegłym roku ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 575) wynika, że w rodzinnych oraz instytucjonalnych formach opieki przebywało 76,5 tys. małoletnich. W porównaniu do 2014 r. liczba ich podopiecznych spadła o 1,1 proc. Ten sam trend jest widoczny w przypadku dzieci umieszczanych w pieczy po raz pierwszy. W 2015 r. sądy skierowały do niej 12,6 tys. dzieci, o 0,6 tys. mniej niż w ciągu wcześniejszych 12 miesięcy.

– Spadającą liczbę dzieci przebywających w opiece zastępczej należy ocenić pozytywnie, chociaż nie jest to spektakularne osiągnięcie. W 2012 r., kiedy zaczęła obowiązywać obecna ustawa, w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych było 78,6 tys. małoletnich, więc jest to proces powolny – ocenia Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują też, że ubiegły rok przyniósł jednoprocentowy spadek liczby rodzin zastępczych, i to niezależnie od tego, czy jest ona zawodowa, niezawodowa, czy spokrewniona z dzieckiem. Wzrost został odnotowany jedynie w przypadku rodzinnych domów dziecka (RDD). O ile w 2014 r. funkcjonowało ich 395, o tyle w ubiegłym roku już 488, czyli o 24 proc. więcej. Jak wskazują powiaty, lepsze statystyki dotyczące RDD to przede wszystkim efekt przekształceń między różnymi typami pieczy. Rodzinnymi domami najczęściej stają się działające już od dłuższego czasu rodziny zastępcze niezawodowe i zawodowe, które po nabyciu doświadczenia w opiece nad małoletnimi decydują się na przyjęcie większej liczby podopiecznych (w tym typie pieczy może ich być maksymalnie ośmioro).


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane