statystyki

Mniej dzieci w pieczy zastępczej

autor: Michalina Topolewska17.08.2016, 07:44; Aktualizacja: 17.08.2016, 09:06
Opieka nad dziećmi

Opieka nad dziećmiźródło: Dziennik Gazeta Prawna

O 1,1 proc. spadła liczba małoletnich w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczych. Rosną zaś wydatki gmin na współfinansowanie kosztów ich pobytu.

W 2015 r. nastąpiło kolejne w ostatnich latach zmniejszenie liczby dzieci przebywających poza biologiczną rodziną. Z informacji Rady Ministrów na temat funkcjonowania w ubiegłym roku ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 575) wynika, że w rodzinnych oraz instytucjonalnych formach opieki przebywało 76,5 tys. małoletnich. W porównaniu do 2014 r. liczba ich podopiecznych spadła o 1,1 proc. Ten sam trend jest widoczny w przypadku dzieci umieszczanych w pieczy po raz pierwszy. W 2015 r. sądy skierowały do niej 12,6 tys. dzieci, o 0,6 tys. mniej niż w ciągu wcześniejszych 12 miesięcy.

– Spadającą liczbę dzieci przebywających w opiece zastępczej należy ocenić pozytywnie, chociaż nie jest to spektakularne osiągnięcie. W 2012 r., kiedy zaczęła obowiązywać obecna ustawa, w rodzinach zastępczych i placówkach opiekuńczo-wychowawczych było 78,6 tys. małoletnich, więc jest to proces powolny – ocenia Joanna Luberadzka-Gruca z Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej.

Dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazują też, że ubiegły rok przyniósł jednoprocentowy spadek liczby rodzin zastępczych, i to niezależnie od tego, czy jest ona zawodowa, niezawodowa, czy spokrewniona z dzieckiem. Wzrost został odnotowany jedynie w przypadku rodzinnych domów dziecka (RDD). O ile w 2014 r. funkcjonowało ich 395, o tyle w ubiegłym roku już 488, czyli o 24 proc. więcej. Jak wskazują powiaty, lepsze statystyki dotyczące RDD to przede wszystkim efekt przekształceń między różnymi typami pieczy. Rodzinnymi domami najczęściej stają się działające już od dłuższego czasu rodziny zastępcze niezawodowe i zawodowe, które po nabyciu doświadczenia w opiece nad małoletnimi decydują się na przyjęcie większej liczby podopiecznych (w tym typie pieczy może ich być maksymalnie ośmioro).


Pozostało jeszcze 56% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane