RPD: Niepełnosprawne dzieci nierówno traktowane w programie 500 plus

18.08.2016, 14:17; Aktualizacja: 18.08.2016, 14:18
Dziecko niepełnosprawne w szkole

Zdaniem Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka rodziny dzieci z lekkim stopniem niepełnosprawności również powinny mieć prawo do świadczenia, gdy dochód rodziny nie przekracza 1200 zł na osobę.źródło: ShutterStock

Wszystkie rodziny dzieci z niepełnosprawnością w stopniu lekkim powinny mieć prawo do świadczenia 500 plus na pierwsze dziecko, gdy ich dochód nie przekracza 1200 zł na osobę - uważa Rzecznik Praw Dziecka. Obecnie, gdy takie dziecko ukończy 16 lat, dochód na osobę nie może przekraczać 800 zł.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Komentarze (2)

  • zuza(2016-08-18 18:13) Zgłoś naruszenie 110

    Dzieci z lekkim stopniem niepełnosprawności od 16 - roku życia to dzieci chore na astmę (oprócz leków, które są częściowo refundowane, to również konieczność zakupu co 3-4 lata inhalatorów elektrycznych, które są drogie i co roku nebulizatorów), konieczność wyjazdu co roku w wakacje nad morze; to również dzieci chore na celiakię (droga dieta eliminacyjna), cukrzycę (dieta, leki) i inne choroby. Skoro dostają bardzo bogate rodziny (a takich jest 20%) to na dzieci z lekkim stopniem powinno być kryterium 1200 zł.

    Odpowiedz
  • samarytanka(2016-08-20 01:25) Zgłoś naruszenie 30

    A co z dziećmi-jedynakami osób niepełnosprawnych np. ruchowo? DLaczego one, przez chorobę rodziców mają być gorsze? Przecież wiadomo, że dorośli niepełnosprawni też gro pieniędzy wydają na ulepszanie swego zdrowia. Pieniądze, które zamiast na siebie woleliby wydać na dziecko. Czym różni się takie dziecko niepełnosprawnego rodzica od dzieci bogaczy? Tym, że ma mniej spranych rodziców, którzy bardzo je kochają? Niestety takich rodzin jest sporo. Szkoda, że nic nie mówią. Sama osobiście znam małżeństwo (oboje na wózku inwalidzkim) posiadający cudowne dziecko. Z racji, iż to jedynak, to nie dostają 500+. A należy im się to - tak uważam. Zwłaszcza, że w pierwszej kolejności pieniądze te miały służyć wychowaniu dzieci. To jest jawna dyskryminacja osób niepełnosprawnych, którzy już na wstępie mają "pod górę".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane