statystyki

Bezrobotni dłużnicy alimentacyjni z pierwszeństwem w programach specjalnych

autor: Michalina Topolewska06.07.2016, 07:07; Aktualizacja: 11.07.2016, 17:40
praca, rekrutacja, bezrobotny

Resort rozważy zmianę przepisów dającą im pierwszeństwo udziału w programach specjalnych.źródło: ShutterStock

Grupa bezrobotnych, do których będzie można kierować szczególne działania aktywizacyjne, może zostać poszerzona o osoby niepłacące na dzieci.

Są pierwsze efekty działań podejmowanych przez zespół ds. alimentów powołany przez Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich, oraz Marka Michalaka, rzecznika praw dziecka. Jego celem jest walka z problemem niepłacenia na utrzymanie dzieci. W ramach prac zespołu rzecznicy zwrócili się z wystąpieniem m.in. do Elżbiety Rafalskiej, minister rodziny, pracy i polityki społecznej o wprowadzenie zmian w ustawie 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.).

RPO i RPD zaproponowali, aby dłużnicy alimentacyjni zostali wpisani do art. 49, który wymienia grupy bezrobotnych uznanych za znajdujących się w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Zaliczenie do tej kategorii powoduje, że osoby te mają pierwszeństwo w skierowaniu do udziału w programie specjalnym. Jest to forma aktywizacji zawodowej, która pozwala na objęcie bezrobotnych niestandardowym wsparciem, uwzględniającym ich indywidualne potrzeby. Obecnie w tej grupie znajdują się np. osoby bez pracy poniżej 30. roku życia oraz niepełnosprawne. Preferencyjny dostęp do programów specjalnych mógłby w opinii rzeczników przyczynić się do tego, że szybciej znajdą pracę i będą mogli spłacać swoje zadłużenie.

W odpowiedzi na ten apel minister rodziny wskazała, że dłużnicy alimentacyjni mogą w pełni korzystać z tego instrumentu na zasadach ogólnych. Niemniej mając na uwadze bardzo trudną sytuację dzieci, które nie otrzymują zasądzonych pieniędzy, resort rozważy zmianę przepisów dającą im pierwszeństwo udziału w programach specjalnych. Dodatkowo MRPiPS planuje przeprowadzenie kampanii społecznej, której celem będzie nagłośnienie problemów związanych ze zjawiskiem niealimentacji i zachęcenie do płacenia na dzieci. Ma ona ruszyć na jesieni, a do udziału w niej mają być zaproszone znane osoby.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • rtrt(2016-07-06 16:40) Zgłoś naruszenie 12

    narobicie im, przecież to są duże darmowe pieniądze z funduszu alimentacyjnego, gdzie niejednokrotnie ci dłużnicy współpracują z matkami tych dzieci po to aby jak najwięcej wydrzeć od państwa tj. podatników ,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane