statystyki

Brak pracy nie jest równoznaczny z wypłatą zasiłku dla bezrobotnych

autor: Maria Kuźniar13.07.2016, 12:02; Aktualizacja: 13.07.2016, 12:23
bezrobotny-praca

Brak statusu bezrobotnego i zasiłku nie oznacza jednak, że pan Kamil nie otrzyma żadnego wsparciaźródło: ShutterStock

Pan Kamil jest od kilku miesięcy bezrobotny. – Zarejestrowałem się w urzędzie pracy, liczyłem na wypłatę zasiłku. Niestety, okazało się, że ponieważ wynajmuję mieszkanie odziedziczone po babci, żadnych pieniędzy nie dostanę. Podobnie było kilka lat temu, kiedy po utracie zatrudnienia również nie otrzymałem zasiłku. Pracowałem wtedy na część etatu i zarabiałem mniej niż minimalne wynagrodzenie, a tym samym, zdaniem urzędu, na pieniądze nie zasługiwałem. Wydaje mi się, że skoro byłem zatrudniony w niepełnym wymiarze, to wymagane wynagrodzenie też powinno być mniejsze. Pracuję, opłacam składki, ale kiedy jestem w potrzebie, nie mogę liczyć na żadną pomoc – żali się czytelnik.

Choć można zrozumieć rozżalenie pana Kamila, to wygląda na to, że za każdym razem były podstawy, by odmówić wypłaty zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z ustawą osoba bezrobotna musi zarejestrować się w urzędzie pracy, ponadto na podstawie historii zatrudnienia powinna udowodnić, że przez co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację wykonywała pracę, z której były odprowadzane składki w odpowiedniej wysokości. Nie brakuje też innych warunków. Istotne jest przede wszystkim, by osiągane wynagrodzenie nie było niższe niż stawka minimalna. Nie ma przy tym znaczenia, czy pracowało się na cały etat, czy tylko na jego część. Często osoby bezrobotne mają wątpliwości, czy w związku z mniejszym wymiarem etatu odpowiednio niższe nie powinno być również wynagrodzenie, które urząd bierze pod uwagę. Niestety, przy ustalaniu prawa do zasiłku nie jest to brane pod uwagę. Jeśli pensja jest niższa, na zasiłek nie ma co liczyć.

Sprawa nieco się komplikuje przy uzyskiwaniu przychodu z tytułu wynajmu mieszkania. Ustawa o promocji zatrudnienia wskazuje, że bezrobotny oznacza osobę zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie, zarejestrowaną we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy oraz poszukującą zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, jeżeli nie uzyskuje miesięcznie przychodu w wysokości przekraczającej połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Definicja przychodu obejmuje te pochodzące z innego tytułu niż zatrudnienie, inną pracę zarobkową, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, podlegające opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem zalicza się do nich przychody z najmu. Przepis wyłącza jedynie te uzyskane z tytułu odsetek lub innych zysków od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • parodia państwa(2016-07-14 09:09) Zgłoś naruszenie 40

    "Pracuję, opłacam składki, ale kiedy jestem w potrzebie, nie mogę liczyć na żadną pomoc" - to jest kwintesencja tego pseudopaństwa. Cyganie i czeczeńcy żyją na nasz koszt, bo im się należą zasiłki z naszych podatków za "niedostosowanie społeczne", ale cięzko i uczciwie pracujący Polak ma zgodnie z prawem zdechnąć z głodu. Kiedy wyjadą stąd już wszyscy, zdolni do przemieszczania się, emerytury będą wypłacać nam chyba kosmici. Trzeba to mówić otwarcie - przepisy "prawa" są tak konstruowane, żeby uderzyć w Polaków. Dotyczy to i przedsiębiorców i bezrobotnych.

    Odpowiedz
  • ja(2016-07-21 09:51) Zgłoś naruszenie 30

    z tego taki wniosek ,że bezrobotny ma sprzedac swój majątek i iść pod most wtedy na 6 m-cy lub rok dostanie zasiłek? to samo gdy ma samochód?ludzie gdzie my zyjemy? złodziejskie państwo i tyle!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane