statystyki

Na zakończenie umowy pracodawca musi wydać odpowiednie dokumenty

autor: Adam Sroga07.06.2016, 18:00
Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem pracodawcy, a zaniechanie lub wydanie niewłaściwego dokumentu może rodzić po jego stronie obowiązki odszkodowawcze.

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem pracodawcy, a zaniechanie lub wydanie niewłaściwego dokumentu może rodzić po jego stronie obowiązki odszkodowawcze.źródło: ShutterStock

Jakiś czas temu zmieniłem firmę, ale do dziś nie otrzymałem z poprzedniej świadectwa pracy – pisze pan Janusz. – W odpowiedzi na moje monity słyszę zapewnienia, że dokument zostanie przesłany, i na tym sprawa się kończy. Przecież jego wydanie nie zależy chyba od dobrej woli pracodawcy – irytuje się czytelnik.

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem pracodawcy, a zaniechanie lub wydanie niewłaściwego dokumentu może rodzić po jego stronie obowiązki odszkodowawcze.

Bezwzględny obowiązek pracodawcy

Obowiązek powstaje po stronie pracodawcy z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, choćby była to zaledwie trzydniowa umowa na okres próbny. Obowiązek dotyczy wydania świadectwa pracy każdemu zatrudnionemu, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy. Powstaje z mocy prawa, a pracodawca nie może uzależnić wykonania swojej powinności od przedłożenia przez pracownika wniosku (por. wyrok SN z 18 lutego 1976 r., I PR 1/76). Zakład pracy powinien wydać świadectwo niezwłocznie. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach dopuszcza się zwłokę, ale muszą być ku temu ważne powody, takie jak np. choroba lub pobyt za granicą. Samo wypowiedzenie umowy o pracę nie stwarza jeszcze po stronie pracodawcy obowiązku wydania świadectwa pracy, o ile okres wypowiedzenia jeszcze nie minął.

Zrealizowanie ustawowego obowiązku nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Jeśli ten ostatni ma roszczenia wobec byłego pracownika z tytułu niedopełnienia przez niego obowiązków, ma prawo wystąpić do sądu pracy na ogólnych zasadach uregulowanych przepisami kodeksu postępowania cywilnego.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-06-07 21:51) Zgłoś naruszenie 12

    Ale ZUS nie jest pracodawcą , więc może wystawiać fałszywki . Albo w ogóle nic nie wystawiać . Może też dokumenty likwidować . Co nie , Kłamysz ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane