statystyki

Na zakończenie umowy pracodawca musi wydać odpowiednie dokumenty

autor: Adam Sroga07.06.2016, 18:00
Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem pracodawcy, a zaniechanie lub wydanie niewłaściwego dokumentu może rodzić po jego stronie obowiązki odszkodowawcze.

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem pracodawcy, a zaniechanie lub wydanie niewłaściwego dokumentu może rodzić po jego stronie obowiązki odszkodowawcze.źródło: ShutterStock

Jakiś czas temu zmieniłem firmę, ale do dziś nie otrzymałem z poprzedniej świadectwa pracy – pisze pan Janusz. – W odpowiedzi na moje monity słyszę zapewnienia, że dokument zostanie przesłany, i na tym sprawa się kończy. Przecież jego wydanie nie zależy chyba od dobrej woli pracodawcy – irytuje się czytelnik.

Wydanie świadectwa pracy po zakończeniu stosunku pracy jest obowiązkiem pracodawcy, a zaniechanie lub wydanie niewłaściwego dokumentu może rodzić po jego stronie obowiązki odszkodowawcze.

Bezwzględny obowiązek pracodawcy

Obowiązek powstaje po stronie pracodawcy z chwilą rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, choćby była to zaledwie trzydniowa umowa na okres próbny. Obowiązek dotyczy wydania świadectwa pracy każdemu zatrudnionemu, niezależnie od podstawy nawiązania stosunku pracy. Powstaje z mocy prawa, a pracodawca nie może uzależnić wykonania swojej powinności od przedłożenia przez pracownika wniosku (por. wyrok SN z 18 lutego 1976 r., I PR 1/76). Zakład pracy powinien wydać świadectwo niezwłocznie. Oznacza to, że w pewnych sytuacjach dopuszcza się zwłokę, ale muszą być ku temu ważne powody, takie jak np. choroba lub pobyt za granicą. Samo wypowiedzenie umowy o pracę nie stwarza jeszcze po stronie pracodawcy obowiązku wydania świadectwa pracy, o ile okres wypowiedzenia jeszcze nie minął.

Zrealizowanie ustawowego obowiązku nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Jeśli ten ostatni ma roszczenia wobec byłego pracownika z tytułu niedopełnienia przez niego obowiązków, ma prawo wystąpić do sądu pracy na ogólnych zasadach uregulowanych przepisami kodeksu postępowania cywilnego.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2016-06-07 21:51) Zgłoś naruszenie 12

    Ale ZUS nie jest pracodawcą , więc może wystawiać fałszywki . Albo w ogóle nic nie wystawiać . Może też dokumenty likwidować . Co nie , Kłamysz ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane