statystyki

Będzie kara za brak środków w zakładowym funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych

autor: Michalina Topolewska07.06.2016, 16:00
Pracodawca wpłaci do PFRON kwotę odpowiadającą 30 proc. środków zgromadzonych na ZFRON.

Pracodawca wpłaci do PFRON kwotę odpowiadającą 30 proc. środków zgromadzonych na ZFRON.źródło: ShutterStock

Na firmę, która w ogóle nie przekazuje pieniędzy na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON), zostanie nałożona sankcja. Będzie ona wynosić 30 proc. zgromadzonej na nim kwoty. Tak wynika z przygotowanego przez posłów PiS projektu nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. poz. 721 ze zm.).

Rozszerza on katalog sytuacji, w których pracodawca będzie mógł zostać ukarany za nieprawidłowe funkcjonowanie ZFRON. Obecnie art. 33 ust. 4a1 wskazuje, że na równi z niezgodnym z przeznaczeniem wydatkowaniem środków funduszu (służą one na cele związane z rehabilitacją zawodową, społeczną i leczniczą pracowników) traktowane jest jego nieutworzenie, nieprowadzenie ewidencji lub rachunku bankowego. W przypadkach zaistnienia którejś ze wspomnianych okoliczności pracodawca musi wpłacić do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) kwotę odpowiadającą 30 proc. środków zgromadzonych na ZFRON. Nowelizacja zakłada, że taka sama sankcja zostanie nałożona również wtedy, gdy przedsiębiorstwo w ogóle nie przekazuje do niego pieniędzy.

W uzasadnieniu do projektu posłowie wskazują, że taka zmiana jest potrzebna w związku z orzecznictwem sądów. Powołują się w nim m.in. na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 2 marca 2016 r. (sygn akt II FSK 3574/13), który uznał, że art. 33 ust. 4a1 nie pozwala nałożyć kary za brak przekazania pieniędzy na ZFRON.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • obserwator(2016-06-07 20:49) Zgłoś naruszenie 30

    Pracodawca,który uczciwie pomagał w zakupie leków niepełnosprawnym,lubuski PFRON ,zdołował i wykończył,a łobuzów którzy w żaden sposób nie wspomagają pracujących niepełnosprawnych gloryfikują,tak wygląda działanie lubuskiego PFRON.Uczciwym walą kary ,a tym co przy pomocy cudacznych dokumentów do wypełnienia w niczym nie wspomagają ,tylko biorą kasę z PFRON i urlopami rehabilitacyjnymi uzupełniają stan godz miesięcznych/oczywiście bez zgody pracownika/ jeszcze sie wspomaga.Na końcu jest zatrudniony niepełnosprawny?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane