Sytuacja finansowa ZUS: System składek nie jest w stanie zapewnić wypłaty świadczeń

autor: Karolina Nowakowska19.05.2016, 07:00; Aktualizacja: 19.05.2016, 07:17
ZUS, emerytury, pieniądze, złotówki

Możliwość dotacji czy zaciągania pożyczek z budżetu państwa nie oznacza, że ZUS nie powinien przygotowywać planów zbilansowania systemu składkowego.źródło: ShutterStock

Zakład Ubezpieczeń Społecznych do końca marca 2016 r. miał zwrócić do budżetu państwa ponad 39,1 mld zł. pożyczek, które zaciągnął w poprzednich latach. Termin ten został przedłużony o rok – do końca marca 2017 roku. Stan finansów ZUS był przedmiotem posiedzenia sejmowej komisji.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (40)

  • Miki(2016-05-19 11:25) Zgłoś naruszenie 346

    Zatrudniajcie więcej urzędników, budujcie bardziej okazalsze siedziby, trwońcie miliony złotych na systemy informatyczne. Jest prosty sposób aby zmniejszyć koszta funkcjonowania tej instytucji. Uprościć prawo. Ozusować wszystkich pseudo rolników prowadzących normalną działalność gospodarczą. Pozwalacie aby miliony zł ze składek przechodziły koło nosa. Cwaniaczki płacą minimalne składki do krusu a pozostałym przedsiębiorcom co roku podwyższacie składki zusowskie.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2016-05-19 11:41) Zgłoś naruszenie 5114

    Do Młodszego POKOLENIA. ............ nie płaćcie żadnych składek na ZUS ,kombinujcie, ignorujcie ,omijacie ten i podobny system z daleka ,nie wierzcie że Wam ktoś kiedyś za Wasze długie lata opłacani składek zwróci „złote góry”. Trybunalskie wykształciuchy też Was nie obronią!! ......Wierzcie mi zawsze w przyszłości znajdzie się jakiś POlityczny były ćpunek późniejszy Premier , rozrabiak stadionowy,kibol, który wstecznie Was po zapłaceniu tych składek POdle okradnie przy pomocy usłużnych za specjalne przywileje Trybunalskich Sędziów Wykształciuchów którzy wszystko ,wszędzie i każdemu uzasadnią gdyż po to uczyli sie klamać, oraz przez dyspozycyjnych dziennikarzy jak wielu w GP gotowych pisać propagandowo na każde skinienie. Każdą kradzież Waszych pieniędzy fałszywie wytłumaczą lecz nie powiedzą Wam ,że Waszą kasę roztrwonili już na wycieczki do Maciu Piciu dla Słoneczka Peru. Składki dziediczone nie sa Waszymi składkami!!!.... Tusk były POlityczny oszust oświadczył „Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Co zrobił wstecznie --- z zatrudnionymi i mającymi wypracowane lata w szkodliwy i niebezpiecz warunkach pracy .Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POtężny Narodowy POlski Obóz Pracy! --Każdą kradzież Waszych wypracowanych środków fałszywie wytłumaczą -- oto Uniwersalny tekst uzasadnienia sędziego TK nadający się na każde czasy w każdym systemie :"” Dlatego osoby, które podejmowały pracę ................. po tej dacie funkcjonowały w innym "otoczeniu prawnym". Wykształciuchu TK to już jest drwina!: --.....za dziesięć lat to samo powtórzy syn tego "Sędziego" TK --- WAM ---czyli obecnie zatrudnionym!!!-powie ,”przepraszam ale funkcjonowaliście w innej rzeczywistości prawnej”,,... więc emerytur już nie będzie w ogóle „zdychajcie na śmietnikach” ..Proszę Państwa mamy tutaj do czynienia z czymś najPOdlejszym,a to tylko początek tej POtwornej opowieśc

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • Mar(2016-05-19 12:09) Zgłoś naruszenie 366

    To jest oczywiste. Komuniści inkasowali forse z TZW ZUSu i budowali za nia fabryki a ten co je ponownie prywatyzował ,wydał tą kase na Maciu Piciu ,drogi i POnadkominowe płace kolesi a forsy do ZUSu nie zwrócił. POdobnie ukradł dziedziczoną kase z NFI. Kwachu też za forse z ZUS robił Igrzyska --no i kasy brak ,widać dno ,kazdy bral jak swoje ale nie zwracał. Ci co nie dowierzają niech się zapytają Buzka z czego opłacił pięcioletnie Urlopy Gornicze a po Nich superwczesne emerytury Górnicze. Czy Inspektor nie ma racji.?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ale za to każdą Sumę przyjmie.....(2016-05-19 12:33) Zgłoś naruszenie 173

    Jeszcze nie cały rok temu PO zawłaszczyła gotówkę z OFE i oddała ją do ZUS ( z mego konta poszły aktywa w wysokości około 100 tys zł) podobnie i innych.... Miało to starczyć ZUSowi na lata ....starczyło na kilka miesięcy... Podniesienie wieku emerytalnego do 67ki....spowodowało że wielu nie dożywa albo żyje na emeryturze 2 -3 lata... A ZUS zabierający Polakom od 1300zl (minimalna składka - do kwot kosmicznych......I Im nie starcza Do k....... nędzy nie pojmuję tego Kraju. Bo gdybym składał to co odprowadzam na ZUS to z samej składki emerytalnej miałbym Pół Miliona zł. A się okazuje że nie będziemy mieli NIC !!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Terminator(2016-05-19 13:04) Zgłoś naruszenie 213

    .,,.a czy ten Lewiatan zamiast bredzić o POdwyższonym Wieku Emerytalnym ,że za niski , zajął się pytaniem dlaczego to Pracodawca choć nie jest Ubezpieczycielem i nie inkasuje składek ZUS przez pierwsze 30 dni musi wypłacać wynagrodzenie chorobowe. Może tym tematem zajmie się niejaki MORDA siewicz!!

    Odpowiedz
  • ela(2016-05-19 13:05) Zgłoś naruszenie 322

    Nie ma się co dziwić ,skoro niektóre emerytury są po 20 tys. i więcej.

    Odpowiedz
  • Komar(2016-05-19 13:06) Zgłoś naruszenie 134

    "spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat (na 60 lat zycia) powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd ....Który skrzywdziłaś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Komar(2016-05-19 13:06) Zgłoś naruszenie 53

    "spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat (na 60 lat zycia) powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd ....Który skrzywdziłaś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając

    Odpowiedz
  • Komar(2016-05-19 13:06) Zgłoś naruszenie 73

    "spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat (na 60 lat zycia) powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd ....Który skrzywdziłaś człowieka prostego Śmiechem nad krzywdą jego wybuchając, Gromadę błaznów koło siebie mając

    Odpowiedz
  • Nie ulega....(2016-05-19 13:39) Zgłoś naruszenie 171

    Nie ulega watpliwosci, ze system emerytalny trzeba madrze zreformowac.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • x(2016-05-19 14:11) Zgłoś naruszenie 265

    Kolejne rządy tolerują masowe zatrudnianie pracownikow na umowach śmieciowych bez płacenia ZUS. Teraz mamy w Polsce 1 mln Ukrainców zatrudnianych bez odprowadzania składek na ZUS, i jeszcze wszyscy się zachwycają jacy to pracowici ludzie, i idą im na rękę. Polacy to wyjątkowo głupi naród, który przez własną głupotę nie będzie miał emerytur.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • A na koniec ...(2016-05-19 18:48) Zgłoś naruszenie 131

    ... będzie Grecja, albo jeszcze gorzej i żeby chociaż po "pińcet" na stary łeb. Zupek Kuronia już nie będzie.

    Odpowiedz
  • kobieta.(2016-05-19 20:29) Zgłoś naruszenie 63

    Jak się wypłaca ze składek ZUS zapomogi socjalne dla emerytów /tj.dodatek jednorazowy zamiast rewaloryzacj/ to nic dziwnego ,że brakuje pieniędzy !!!

    Odpowiedz
  • pytanko(2016-05-19 20:49) Zgłoś naruszenie 100

    To na co w końcu poszła forsa z OFE ?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • porażka stioi(2016-05-19 22:37) Zgłoś naruszenie 151

    Czy w normalnym kraju rząd może sobie pozwolić ażeby bez zgódy zainteresowanych rozpie...szyć środki emerytalne obywateli ( z OFFE)? Chory kraj i chorzy ludzie gdyż na to pozwolili.

    Odpowiedz
  • Maja(2016-05-19 22:48) Zgłoś naruszenie 161

    Jak to jest, że nie wszyscy płacą składki na ZUS , ale jak przychodzi emerytura to wszyscy ją dostają? Nawet dziecko tej logiki nie zrozumie. Dla płacących składki ZUS /bez KRUS/ pieniędzy wystarczy, bo dopłata z budżetu przede wszystkim jest do emerytur rolniczych i dla tych co nie płacą składek.

    Odpowiedz
  • as(2016-05-20 05:22) Zgłoś naruszenie 110

    nic dodac nic ujac a reform jak nie bylo tak nie ma zadnych PRL przywileji nie zlikwidowali bo sie boja a tu zachodzi potrzeba dzialac szybko a pis zajął sie trybunalem i kiśnie , doprowadza do grecji to wtedy zrozumia ze nic nie robili a dla pisu to ostatnia sznsa zeby cos dobrego po sobie zostawic bo nastepnej kadencji nie bedzie bo obiecanki cacanki byly duze

    Odpowiedz
  • gość(2016-05-20 05:37) Zgłoś naruszenie 80

    Najważniejsze że ZUS stać na 20 000 emerytury i chętnie rozdawane renty specjalne.

    Odpowiedz
  • Mural(2016-05-20 07:19) Zgłoś naruszenie 100

    A pobierać składki to umieją????Brać zawsze łatwiej. I puszczać cudzą kasę. A potem gadać ludziom, że dla nich nie ma choć pracowali 35-40 lat. W Chinach za taką politykę powywieszali by ich na egzekucjach publicznych.

    Odpowiedz
  • Amen(2016-05-20 11:59) Zgłoś naruszenie 81

    Pamiętacie Jerzego Buzka i Jego ekipę jak radośnie rozdawał ze wszelkimi przywilejami 5letnie Urlopy Górnicze zaliczane do czasu pracy dołowej a po nich super---wczesne emerytury górnicze. Ja też bym brał ale jako obywatel skazał bym tego co nieswoje na utrzymanie Tych górników rozdawał .Siedzi Jurek czy chodzi w chwale..

    Odpowiedz