Pracownica poinformowała dział kadr, że jest w początkowej fazie ciąży, ale poprosiła nas o dyskrecję. Czy jednak nie powinniśmy przekazać takiej informacji jej kierownikowi? Czy nie będzie to sprzeczne z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych?

Z uwagi na to, że osoby kierujące pracownikami w imieniu pracodawcy organizują pracę podległym pracownikom, przełożony kobiety w ciąży, o której mowa w pytaniu, powinien mieć informację o jej stanie, aby móc przestrzegać zakazów wynikających z przepisów prawa pracy i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z art. 176 par. 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) kobiety w ciąży i kobiety karmiące dziecko piersią nie mogą wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, mogących mieć niekorzystny wpływ na ich zdrowie, przebieg ciąży lub karmienie dziecka piersią. Aktem prawnym określającym szczegółowo wykaz powyższych prac jest rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.

Prace zakazane w ciąży i w okresie karmienia piersią

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią zakazuje zlecenia pracownicom w ciąży i w okresie karmienia piersią prac:

• związanych z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, w tym ręcznym transportem ciężarów,

• w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym,

• w narażeniu na hałas lub drgania,

• narażających na działanie pola elektromagnetycznego o częstotliwości od 0 Hz do 300 GHz oraz promieniowania jonizującego,

• w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu,

• w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi,

• w narażeniu na działanie szkodliwych substancji chemicznych,

• grożących ciężkimi urazami fizycznymi lub psychicznymi. ©℗

W myśl art. 178 k.p. pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy.

Ponadto zgodnie z art. 185 k.p. pracodawca jest obowiązany udzielać pracownicy ciężarnej zwolnień od pracy na zalecone przez lekarza badania lekarskie przeprowadzane w związku z ciążą, jeżeli badania te nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności w pracy z tego powodu pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. Przepis ten jasno wskazuje, że stan ciąży powinien być stwierdzony świadectwem lekarskim.

W przypadku gdy kobieta chciałaby korzystać z uprawnień przysługujących kobietom w ciąży, powinna ten stan odpowiednio wykazać. W tym celu pracodawca może od niej zażądać stosownego zaświadczenia lekarskiego. Jeśli jednak taka informacja wynika ze zwolnienia lekarskiego, to należy uznać, że pracodawca został o tym poinformowany.

Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania prawne, należy uznać, że przełożony kobiety w ciąży powinien uzyskać informację o jej stanie, aby móc przestrzegać zakazów wynikających z przepisów prawa pracy i bhp. Jeśli pracownica sama nie udzieliła takiej informacji, to powinni mu ją przekazać pracownicy działu kadr, mimo że zostali zobowiązani do dyskrecji. ©℗