statystyki

Nikłe szanse na krótszą pracę w wigilię i Wielki Piątek. Rząd krytykuje nowelizację

autor: Łukasz Guza16.05.2016, 07:37; Aktualizacja: 16.05.2016, 13:25
nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawca

nadgodziny, praca, pracownik, szef, pracodawcaźródło: ShutterStock

Na kolejnym posiedzeniu Sejmu ma się odbyć głosowanie nad odrzuceniem poselskiego projektu w sprawie skrócenia czasu pracy (do 4 godz.) w wigilię Bożego Narodzenia i Wielki Piątek. Taką propozycję podczas pierwszego czytania projektu zgłosiły kluby PO i Nowoczesnej. W praktyce jedynie pomysłodawcy, czyli posłowie PSL, w całości poparli przedłożoną propozycję. Klub PiS opowiedział się za dalszymi pracami, ale rząd skrytykował sam sposób ich przygotowania.

– Jeśli projekt ma trafić do komisji, oferujemy wsparcie merytoryczne, bo w obecnym kształcie zaproponowana nowelizacja nie może być przyjęta – podkreślił Stanisław Szwed, wiceminister w resorcie rodziny.

Lista zarzutów do przedstawionych propozycji jest długa. Projekt zakłada, że w wigilię oraz Wielki Piątek czas pracy wszystkich zatrudnionych nie może być dłuższy niż 4 godz. (z zachowaniem prawa do wynagrodzenia za 8 godz.). Dni te nie będą jednak obniżać wymiaru czasu pracy w okresie rozliczeniowym (co jest przewidziane w przypadku świąt ustawowo wolnych od pracy).

– Nie jest zatem jasne, czy pracownicy mają odpracowywać ten skrócony czas pracy w inne dni – wskazywała Izabela Mrzygłocka (PO). Podkreśliła, że proponowane zmiany spowodują problemy z organizacją pracy, szczególnie w sektorach świadczących usługi nieprzerwanie (praca ciągła, usługi opiekuńcze i lecznicze, hotelarskie itp.).


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane