Ustawa z dnia 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wprowadza zmiany w art. 97 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej. Dotyczą one zasad rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych.

Do końca 2024 zarówno pracownikowi, jak i urzędnikowi służby cywilnej – rekompensata przysługiwała wyłącznie w formie czasu wolnego w tym samym wymiarze. Od 1 stycznia 2024 zasady te się zmieniają.Teraz będzie można przyznawać urzędnikom albo dzień wolny, albo dodatkowe wynagrodzenie.

Nowe regulacje rekompensat w służbie cywilnej

Nowa regulacja umożliwi od 1 stycznia 2024 roku przyznanie wynagrodzenia:

pracownikowi służby cywilnej za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych,urzędnikowi służby cywilnej za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną w porze nocnej.

Dodatkowo, urzędnikowi służby cywilnej, do którego jest stosowany system czasu pracy inny niż weekendowy, za pracę w niedzielę przysługiwał będzie dzień wolny od pracy w najbliższym tygodniu, a za pracę w święto - inny dzień wolny albo wynagrodzenie za czas przepracowany w tych dniach.

Natomiast osoba zajmująca wyższe stanowisko w służbie cywilnej, z wyłączeniem dyrektora generalnego urzędu i kierownika urzędu, za pracę w godzinach nadliczbowych wykonywaną na polecenie przełożonego (m.in. w porze nocnej czy w niedzielę i święto) zyskał możliwość rekompensaty w formie czasu wolnego w tym samym wymiarze albo wypłaty wynagrodzenia za ten czas.

Wniosek o rekompensatę za nadgodziny

Wniosek o wypłatę wynagrodzenia jest składany w formie pisemnej w postaci papierowej albo elektronicznej do dyrektora generalnego urzędu, za pośrednictwem bezpośredniego przełożonego, w terminie 14 dni po dniu zakończenia okresu rozliczeniowego. Wniosek jest rozpatrywany w terminie 14 dni od dnia jego złożenia.

Podwyżki dla urzędników 2024

W projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. przyjęto wzrost kwoty bazowej dla służby cywilnej o 20 proc. Ruch ten ustala wysokość kwoty bazowej na poziomie 2 628,54 zł. Dodatkowo wzrósł minimalny mnożnik kwoty bazowej do współczynnika 1,8 - celem zwiększenia wynagrodzeń ponad nowy poziom płacy minimalnej. Minimalnie więc pracownik służby cywilnej zarobi kwotę bazową, pomnożoną przez 1,8. Czyli najniższe wynagrodzenie zasadnicze wynosi 4 731,37 zł brutto.