Zapowiadane przez rząd 20-procentowe podwyżki dla mundurowych zostały umieszczone w projekcie ustawy budżetowej, która ma zostać poddana pod głosowanie we wtorek. W sobotę podwyżki dla wojska potwierdził również wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak Kamysz.

Zarobki w wojsku jeszcze kilka lat temu były jednym z powodów, przez które nie było chętnych do podjęcia służby. Obecnie jednak ten trend został odwrócony i na wojskowych czekają podwyżki. Podobna sytuacja jest w innych służbach.

Podwyżki w policji i wojsku 2024

Rząd Donalda Tuska dla żołnierzy i funkcjonariuszy w ustawie budżetowej zaproponował wzrost kwoty bazowej z 1740,64 zł brutto obecnie do 1855,52 zł w 2024 r. W praktyce oznacza to wzrost uposażeń u wojskowych, policjantów i pograniczników o 6,6 proc.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych proponuje, by podwyżka ta odbyła się już 1 stycznia 2024 roku. Związkowcy proponują konkretne rozwiązania prawne -nowelizację art. 41 ust. 3 ustawy z 1 grudnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej 2023 r. Takie rozwiązanie spowodowałoby, że żołnierze i funkcjonariusze, którzy odejdą ze służby w styczniu 2024 roku będą mieli wyższą podstawę wymiaru świadczenia emerytalnego.

Podwyżki w wojsku nawet o 30 procent

Na razie nie wiadomo, od kiedy będą podwyżki. Nowy wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański z Nowej Lewicy powiedział w rozmowie z infor.pl, że rząd wywiąże się z postulatu 20 proc. podwyżki dla sfery budżetowej, w tym również dla służb mundurowych. Ma to pomoc załatać liczbę wakatów, szczególnie w policji. Szczepański nie określił jednak, kiedy ma być wprowadzona waloryzacja w służbach mundurowych. Wyższe świadczenia - aż o 30 procent - mają być w szkołach i uczelniach wojskowych.

- Jako minister obrony narodowej chcę też poinformować, że 20-procentowe podwyżki dotyczą żołnierzy Wojska Polskiego, dotyczą pracowników cywilnych, dotyczą wszystkich instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej. Trzydziestoprocentowe podwyżki dotyczą szkół, tam, gdzie są szkoły wojskowe, uczelni wyższych, akademie wojskowe, gdzie też te podwyżki będą – mówił w sobotę po posiedzeniu rady krajowej PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej. - Myślę, to bardzo dobra informacja dla wszystkich służących w Wojsku Polskim, dla żołnierzy, dla pracowników cywilnych i podziękowanie za waszą służbę. Te 20 procent podwyżki od razu, które możemy zaproponować od nowego roku, jest to dla nas wielkie zobowiązanie – dodał.