W służbach mundurowych zaufanie przełożonych do osób na stanowiskach kierowniczych jest niezwykle ważne. Dlatego jego utrata może być powodem odwołania funkcjonariusza z funkcji kierowniczej.

Tak wynika z orzeczenia NSA. Sąd rozpatrywał skargę policjanta na odwołanie z zajmowanego stanowiska kierowniczego i przeniesienie do dyspozycji. W orzeczeniu przypomniał, że stanowisko kierownicze jest kluczowe dla sprawnego i efektywnego działania każdej organizacji, a szczególnie w służbach mundurowych. Osoba zajmująca stanowisko kierownicze wykonuje bowiem wiele zadań: planowanie, organizowanie, przewodzenie czy kontrolowanie. Jak podkreślił NSA, stosunek służbowy z powołania następuje w celu realizacji tych zadań i wiąże się ze sprawowaniem funkcji kierowniczych. Organy, które powołują kierowników, przy doborze kadry kierują się własnym uznaniem. Wynika z tego, że współpraca opiera się na zasadach zaufania. Przełożony może więc też utracić zaufanie do funkcjonariusza.

Sąd uznał, że w zaskarżonej sprawie organy policji miały do tego prawo, mogły też w efekcie pozbawić skarżącego stanowiska kierowniczego. Było to następstwem nieprawidłowo przeprowadzonej interwencji, która spowodowała podjęcie nieuzasadnionych czynności służbowych przez nadzorowanych przez niego policjantów. W efekcie nastąpiło opóźnienie w udzieleniu pomocy poszkodowanemu. NSA oddalił skargę kasacyjną i zasądził od skarżącego zwrot kosztów prowadzenia postępowania. ©℗

orzecznictwo