statystyki

Bezpłatny urlop może się skończyć zwolnieniem

autor: Michał Culepa11.04.2016, 16:00
SN wskazał również, że pracownik był kilka lat na urlopie bezpłatnym

SN wskazał również, że pracownik był kilka lat na urlopie bezpłatnymźródło: ShutterStock

Jednym z możliwych kryteriów typowania pracownika do rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych jest długotrwały bezpłatny urlop udzielony przez pracodawcę oraz posiadanie innego źródła dochodów. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był pozew o przywrócenie do pracy, jaki złożył były pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mariusz M., który utracił stanowisko w 2011 r. w wyniku zwolnień grupowych. W ramach „racjonalizacji zatrudnienia” zapowiadano wówczas zwolnienia około 300 pracowników, ostatecznie ze stanowiskami pożegnało się zaledwie kilkadziesiąt osób.

W poprzedzającym zwolnienia porozumieniu zawartym między MSZ a związkami zawodowymi przyjęto szereg kryteriów typowania do zwolnień. Wśród nich znalazły się m.in.: przebywanie na dłuższych urlopach bezpłatnych (z wyjątkiem urlopów wychowawczych), a także posiadanie innego stałego źródła dochodów.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane