statystyki

Bezpłatny urlop może się skończyć zwolnieniem

autor: Michał Culepa11.04.2016, 16:00
SN wskazał również, że pracownik był kilka lat na urlopie bezpłatnym

SN wskazał również, że pracownik był kilka lat na urlopie bezpłatnymźródło: ShutterStock

Jednym z możliwych kryteriów typowania pracownika do rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnień grupowych jest długotrwały bezpłatny urlop udzielony przez pracodawcę oraz posiadanie innego źródła dochodów. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

Źródłem sprawy był pozew o przywrócenie do pracy, jaki złożył były pracownik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Mariusz M., który utracił stanowisko w 2011 r. w wyniku zwolnień grupowych. W ramach „racjonalizacji zatrudnienia” zapowiadano wówczas zwolnienia około 300 pracowników, ostatecznie ze stanowiskami pożegnało się zaledwie kilkadziesiąt osób.

W poprzedzającym zwolnienia porozumieniu zawartym między MSZ a związkami zawodowymi przyjęto szereg kryteriów typowania do zwolnień. Wśród nich znalazły się m.in.: przebywanie na dłuższych urlopach bezpłatnych (z wyjątkiem urlopów wychowawczych), a także posiadanie innego stałego źródła dochodów.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane