W listopadzie przysługują nam dwa dni dodatkowego wolnego. To 11 –Narodowe Święto Niepodległości oraz 1 listopada czyli dzień Wszystkich Świętych. Pierwsze wymienione święto jednak w tym roku przypada w sobotę. Co o takiej sytuacji mówi Kodeks pracy?

W tym roku przysługuje nam dodatkowy dzień wolny za święto w sobotę . Kodeks pracy jest w tym wypadku jasny - pracownikowi ma zostać udzielony inny dzień wolny od pracy w ramach okresu rozliczeniowego.

Dodatkowy dzień wolny w listopadzie

Kodeks pracy stanowi, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli więc sobota jest w danej firmie lub instytucji dniem wolnym od pracy, to należy pracownikowi udzielić dodatkowego dnia wolnego. Jeżeli okres rozliczeniowy jest miesięczny to oznacza to, iż dodatkowy dzień wolny ma zostać udzielony jeszcze w listopadzie.

Pracodawca, który takiego dnia wolnego nie udzieli może otrzymać karę grzywny. Jedynym wyjątkiem jest zwolnienie chorobowe pracownika – jeżeli obejmuje ono 11 listopada to dodatkowy dzień wolny nie należy się. Jeżeli natomiast zwolnienie kończy się w piątek 10 listopada to pracownik zachowuje prawo do dodatkowego dnia wolnego. Podobnie, jeśli pracownik będzie niezdolny do pracy od 12 listopada.