statystyki

Zbyt restrykcyjne wymogi dla elektronicznej ewidencji ulg

autor: Michalina Topolewska24.03.2016, 19:00
Pracodawcy przedstawili również uwagi dotyczące okresu przechowywania ewidencji, który ma wynosić 10 lat.

Pracodawcy przedstawili również uwagi dotyczące okresu przechowywania ewidencji, który ma wynosić 10 lat.źródło: ShutterStock

Pracodawcy sprzeciwiają się umieszczaniu na formularzu przekazywanym kontrahentom informacji o przychodzie i wynagrodzeniach. Te dane stanowią bowiem tajemnicę handlową.

Od 1 lipca firmy, które mają prawo do udzielania obniżeń we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), będą zobowiązane do prowadzenia szczegółowej sprawozdawczości w tym zakresie. W tym celu będą wypełniać dwa rodzaje formularzy. Pierwszy z nich INF-U, zawierający informacje o uldze, będzie otrzymywał kontrahent, który kupił od tej firmy produkt lub usługę, aby w ten sposób mógł mniej płacić na fundusz. Z kolei druk INF-1-u z danymi o udzielonych obniżeniach będzie trafiał do PFRON. Wzory tych formularzy określa projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jednak wprowadzaniu druku INF-U w zaproponowanym kształcie sprzeciwiają się pracodawcy. Zarówno Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), jak i Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (OBPON) wskazują, że mają w nim być podawane dane m.in. o przychodzie i wynagrodzeniach, podczas gdy są one informacjami objętymi tajemnicą handlową. Dlatego domagają się wykreślenia z formularza pozycji odnoszących się do tych danych.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane