statystyki

Nowa patologia na rynku pracy: Pozorne umowy o pracę z kobietami w ciąży

18.03.2016, 07:27; Aktualizacja: 18.03.2016, 11:53
Kilka miesięcy temu ustawodawca przekonywał, że uszczelnia system ubezpieczeń społecznych.

Kilka miesięcy temu ustawodawca przekonywał, że uszczelnia system ubezpieczeń społecznych.źródło: ShutterStock

Po ostatnich zmianach w ustawie zasiłkowej ograniczono możliwość wyłudzania zasiłków macierzyńskich przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Wysokie świadczenia nadal mogą jednak uzyskać te kobiety, które choćby tylko na miesiąc podpiszą umowę o pracę. W pewnych przypadkach ZUS może jednak skutecznie zakwestionować rozrośniętą podstawę wymiaru składek z takiego kontraktu

Kilka miesięcy temu ustawodawca przekonywał, że uszczelnia system ubezpieczeń społecznych. Chodziło o problem związany z tzw. przedsiębiorczymi matkami, które zakładały firmy tylko po to, by po kilku tygodniach ich prowadzenia – a zarazem tuż po urodzeniu dziecka – przejść na utrzymanie państwa. W związku z tym od 1 stycznia 2016 r. znowelizowano ustawę z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.; dalej: ustawa zasiłkowa). Wprowadzono do niej mechanizm blokujący nadużycie prawa, które prowadziło do uszczuplenia środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tyle że przyjęto rozwiązanie punktowe, a nie kompleksowe. I jak wynika z przeprowadzonej przez nas kwerendy w niektórych oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, problem jak był, tak jest nadal. Zmienił się jedynie sposób działania ubezpieczonych.

Stara patologia

Od kilku lat jednym z największych problemów systemu ubezpieczeń społecznych było wyłudzanie zasiłków macierzyńskich w znacznej wysokości. Przepisy umożliwiały takie działanie w dość prosty sposób. Otóż zgodnie z rozdziałem 9 ustawy zasiłkowej, a dokładniej jej art. 48 ust. 1 (zachował on niezmienione brzmienie po 1 stycznia 2016 r.), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowił przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Co jednak w sytuacji, gdy ubezpieczony prowadzący własną działalność gospodarczą odprowadza składki przez krótki czas? Wysokość późniejszego świadczenia wylicza się, biorąc pod uwagę ten krótki okres (początkowo minimum 30 dni, obecnie 90 dni). To jednak prowadziło do wielu nadużyć. Najbardziej znany przykład dotyczy kobiet oczekujących na urodzenie dziecka. Pod koniec ciąży zakładały one firmy i deklarowały najwyższą możliwą składkę. Opłacały ją co najwyżej kilkukrotnie, a następnie – korzystając z prawa do otrzymywania zasiłku macierzyńskiego – dostawały przez długi czas comiesięczne świadczenie w wysokości ok. 6 tys. zł.

ZUS w wielu przypadkach nie chciał wypłacać pieniędzy, wskazując, że kobieta założyła firmę wyłącznie po to, by otrzymać świadczenie z tytułu podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (w tym przypadku zasiłek macierzyński). To zaś w ocenie organu rentowego stanowiło obejście ustawy lub działanie sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Sądy często jednak uchylały decyzje ZUS. Najczęściej bowiem organ rentowy nie był w stanie udowodnić, że kobieta założyła biznes i zdecydowała się odprowadzać wysokie składki wyłącznie po to, by otrzymać wysokie świadczenie z tytułu podlegania ubezpieczeniu.

Sąd Najwyższy w wyroku z 16 stycznia 2014 r. (sygn. akt I UK 235/13) wskazał, że podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w ósmym miesiącu ciąży samo w sobie nie stanowi przeszkody do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Mówiąc inaczej, aby uznać, że działanie ubezpieczonej zmierzało do obejścia ustawy, organ rentowy nie mógł posiłkować się jedynie domniemaniem, iż nikt nie zakłada biznesu tuż przed porodem. Powinien udowodnić, że dana osoba przed tym porodem nie podjęła żadnych biznesowych działań poza samą rejestracją firmy i opłaceniem składek.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (14)

 • przekręty na każdym kroku(2016-03-18 14:43) Zgłoś naruszenie 149

  Już w drugim miesiącu ciąży idą na zwolnienie i siedzą na nim aż do porodu. Wyłudzanie na każdym kroku, jeszcze trochę i pracujących nie starczy na tych wszystkich wyłudzaczy łącznie z 500+. Będzie druga Grecja.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sokrates(2016-03-18 12:48) Zgłoś naruszenie 142

  Ten kraj to jedna wielka patologia...

  Odpowiedz
 • matka polka złodziejka(2016-03-18 10:35) Zgłoś naruszenie 1310

  No własnie tak wygląda polityka prorodzinna w tym kraju. Kobiety ciężarne i matki to potencjalne oszustki i leniwe wyłudzaczki, które patrzą tylko jak się nie narobić a zarobić. Po zajściu w ciążę szybko zlikwidowałam działalność, bo po zmianie przepisów, przy moich przychodach dostawałabym zasiłek o 300,00-400,00 złotych wyższy niż mają zagwarantowane bezrobotne osoby czy studenci. A one ani nie musza pracować, płacić podatków składek, ani nie ponoszą ryzyka prowadzenia działalności. Nikt mi przecież na początku ciąży nie obieca ze nie będę mieć problemów na zdrowiu, komplikacji itp które uniemożliwią mi pracę i skrócą okres opłacania składki chorobowej co proporcjonalnie obniży zasiłek jeszcze bardziej. Teraz jestem na umowie na zastępstwo, po znajomości oczywiście bo kto zatrudni kobietę w ciąży. Praca poniżej moich kwalifikacji ale jest etat i pewne świadczenia potem, przynajmniej jak widać teoretycznie. Kończę 6 miesiąc ciąży i cały czas chodzę do pracy i planuję chodzić jak tylko będę miała siły i tylko patrzeć kiedy mi ogłoszą pozorność zatrudnienia i zakwestionują prawo do macierzyńskiego. A wiadomo co robi ZUS, wystarczy poczytać fora, wstrzymuje wypłatę zasiłku, a ty jak masz siły, pieniądze i czas to się sądź przez 2 lata potem. I nie wiem komu bardziej dziękować, tym kilku procentom cwaniaków co wyłudzają, czy obłudzie naszych rządzących co do kamer mówią o wsparciu matek a potem radź sobie sama na pewno oszukujesz.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Prawnik(2016-03-18 12:47) Zgłoś naruszenie 63

  Spotkałem sie z sytuacja, kiedy ZUS zakwestionował umowę o prace zawarta przed zajściem w ciąże, gdyż uznał, ze zajście w ciąże było tylko w celu wyłudzenia zasiłku. W sadzie pracownica przegrała. ZUS ma zawsze racje.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2016-03-19 08:18) Zgłoś naruszenie 63

  Do Młodszego POKOLENIA. Nie płaćcie żadnych składek na ZUS ,kombinujcie, ignorujcie ,omijacie ten i podobny system z dalaka ,nie wierzcie że Wam ktoś kiedyś za Wasze długie lata składek zwróci „złote góry”. Wierzcie mi zawsze w przyszłości znajdzie się jakiś Polityczny Ćpun Premier ,zawsze znajdzie się jakiś były Rozrabiak Stadionowy który wstecznie Was po zapłaceniu tych składek POdle okradnie przy pomocy usłużnych za specjalne przywileje Trybunalskich Sędziów orazi dyspozycyjnych dziennikarzy gotowych pisać propagandowo na każde skinienie. Każdą kradzież Waszych pieniędzy fałszywie wytłumaczą lecz nie powiedzą Wam ,że Waszą kasę roztrwonili już na wycieczki do Maciu Piciu. Tusk były Polityczny oszust oświadczył „Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Co zrobił wstecznie z zatrudnionymi i mającymi wypracowane lata w szkodliwy i niebezpiecz warunkach pracy .Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POtężny Narodowy POlski obóz pracy!

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-03-18 19:09) Zgłoś naruszenie 52

  Nie "nowa patologia" , tylko stary , złodziejski numer ZUS-u . Juma na kwestionowanie zatrudnienia , podważanie świadczenia jakiejkolwiek pracy , wciskanie symulowania choroby i nieuznawania decyzji lekarza - uskuteczniana jest oczywiście tylko w odniesieniu do pospólstwa . Mafia państwowa jest od tej "patologii" wolna . I jakby co , to na to też mam kwity .

  Odpowiedz
 • księgowy(2016-03-18 16:36) Zgłoś naruszenie 30

  Dobry Prawnik, skoro przegrywa z sądem gdzie ze strony ZUS-u nikt się nie stawia ;/

  Odpowiedz
 • hmm.(2016-03-19 08:43) Zgłoś naruszenie 23

  Najwiekszą patologią to był ZUS i Tusk. Tusk były Polityczny oszust oświadczył „Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Co zrobił wstecznie z zatrudnionymi i mającymi wypracowane lata w szkodliwy i niebezpiecz warunkach pracy .Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POtężny Narodowy POlski obóz pracy! zwiń

  Odpowiedz
 • hmm.(2016-03-19 08:43) Zgłoś naruszenie 12

  ..patologią to był ZUS i Tusk. Tusk były Polityczny oszust oświadczył „Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zatrudnionymi od 15 r zycia zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Co zrobił wstecznie z zatrudnionymi i mającymi wypracowane lata w szkodliwy i niebezpiecz warunkach pracy .Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, POtężny Narodowy POlski obóz pracy! zwiń

  Odpowiedz
 • Q(2016-03-21 07:08) Zgłoś naruszenie 00

  Tu załatrwiają uczciwych ludzi, inicjatywe, albom jak to nazywają wyłudzasz m gdy sami dla sibei to stworzyli kradnac od dawna albo STALE cię okradja be zodpowiedzialności zadnej , ci sami u wadyz od lat , od wieków na świecie żądzą pieniaze wi wysysk człowieka, żadna struktura nie jset w satnie teuprzeciwdziałać , w tym kościól ,mktórey czerpie z tego nierzadko garściami , przykla dRydzyk, Duda wokoło na jakijs mszy a polskie dzieci okrada , jerdnym po 500 inym nie a ubóstwo postępuj e, córkr ewysal na medycyne tam ma pewne od harujących przedsiębiorców, praciwników po 300 stówy grbiewży miesięcznie itp. wzamiannie dostaących zadnego śwaidczenia, dalej do tzw specjalisty nie ozęsze się dodtać, kaza w kolejkach od rana stac, to dkandal,czyw te struktuze też rzadza dyletanci, złodzieje i oszuści , jak w większosci innyc , poza pedem do włądzy i nabijaniem kieszeni nie widzacy nic albo bardzo malo, ztą dziallnością obojetne kto byle trochę zamożniejszy albo bardziej chyba musial być be zwykształcenia znaczaceho pewnie jedszcze i z układami bo inaczej „g’ by dostał, uczciwy i madry ruch muilionów obywatelo piesz o wszfotach ale jak na razie nic więcej !

  Odpowiedz
 • Kuba(2016-03-20 10:22) Zgłoś naruszenie 00

  a pozoarne Umowy z Prezesami Menedzerami ktorzy natychmiast po wprowadzenie podatku PIS od odpraw zmienili jeszcze w starym roku Umowy z firmami na stale!

  Odpowiedz
 • wrqh4w(2016-03-18 11:28) Zgłoś naruszenie 02

  Hipokryta do potęgi entej.Człowiek bez zasad i honor

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane