statystyki

Walka z ZUS o jawność

autor: Patryk Słowik07.03.2016, 07:41; Aktualizacja: 07.03.2016, 08:33
ZUS

ZUSźródło: ShutterStock

Czy opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jak kontrolowani są pracownicy organu rentowego? Fundacja Panoptykon twierdzi, że tak. I walczy o dostęp do tych informacji w sądzie. W 2015 r. rozesłała do wielu instytucji ankiety z prośbą o wskazanie, czy wykorzystują one narzędzia służące automatycznemu zbieraniu informacji o aktywności swoich pracowników. Przykładowo: czy urząd monitoruje wejścia i wyjścia z budynku, czy komputery pracowników są na podglądzie itd.

Część urzędów odpowiedziało, ZUS odmówił.

– Odmawiając udzielenia informacji publicznej Fundacji Panoptykon, powołaliśmy się na ograniczenie jej udostępniania wynikające z przepisów o ochronie innych tajemnic ustawowo chronionych – informuje Radosław Milczarski z biura prasowego zakładu. Wskazuje, że z ustawy o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm.) wynika, iż należy chronić informacje dotyczące sposobów zabezpieczenia danych osobowych.

– Uznano, że sposoby zabezpieczenia danych osobowych mają być nieujawniane przez osoby upoważnione do ich przetwarzania – argumentuje Milczarski. Mówiąc prościej: argumentacja przemawiająca za odmową udostępnienia informacji opiera się na tym, że groziłoby to wyciekiem. Na nim zaś straciliby i pracownicy ZUS, i być może nawet ubezpieczeni, których dane ZUS przechowuje.

Rację organowi przyznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (wyrok z 21 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1261/15). Eksperci z zakresu ochrony danych osobowych twierdzą jednak, że zarówno organ rentowy, jak i sąd wykazały się niezrozumieniem przepisów.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • pcs(2016-03-07 10:15) Zgłoś naruszenie 11

    No chyba nie wszyscy eksperci tak twierdzą. Ja uważam, że przy tak zadanym pytaniu, orzeczenie sądu nie mogło być inne. Co nie oznacza, że ta informacja nie powinna być udostępniona. Tylko Panoptykon nie powinien pytać o stosowane zabezpieczenia, a o przetwarzane dane.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane