statystyki

Zmiany w 1000 zł na dziecko: Praca ojca nie pozbawi matki świadczenia

autor: Michalina Topolewska22.02.2016, 08:21; Aktualizacja: 22.02.2016, 08:58
dziecko, niemowlę

Samo podjęcie pracy przez osobę starającą się o 1 tys. zł na dziecko nie skutkuje odmową jego uzyskania.źródło: ShutterStock

Niektóre gminy nie chcą przyznawać 1 tys. zł miesięcznego wsparcia rodzicowi, jeżeli drugi z nich w związku z zatrudnieniem nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Resort pracy wskazuje, że nie mają racji, ale aby ostatecznie rozwiać wątpliwości, doprecyzował przepisy.

Budzący kontrowersje zapis jest zawarty w art. 17c ust. 9 pkt 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Zgodnie z nim świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeśli jeden z rodziców, opiekun faktyczny lub rodzic zastępczy nie sprawuje lub zaprzestał osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem, które to uniemożliwia. Część samorządów interpretowała sformułowanie o „jednym z rodziców” w ten sposób, że dotyczy nie tylko matki, która ubiega się o świadczenie rodzicielskie lub je otrzymuje, lecz także ojca. A ponieważ w wielu przypadkach jest on zatrudniony, to odmawiały przyznawania świadczeń.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami resort pracy przygotował swoje stanowisko w tej sprawie. Wynika z niego, że nie istnieje żadne uzasadnienie dla wykładni art. 17c ust. 9 pkt 3, który prowadziłby do sformułowania wniosku, że warunkiem otrzymania świadczenia rodzicielskiego przez jednego z rodziców dziecka jest brak aktywności zawodowej drugiego z nich. Co więcej, samo podjęcie pracy przez osobę starającą się o 1 tys. zł na dziecko nie skutkuje odmową jego uzyskania, o ile nie uniemożliwi to jej zajmowania się potomkiem.


Pozostało 37% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Anna2163(2016-03-07 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    A co z rodzicami które mają starsze dziecko niepełnosprawne i pobierają świadczenia pielęgnacyjne wszyscy mają prawo tylko nie my chory ten kraj. Takie rzeczy tylko w Polsce!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane