statystyki

Zmiany w 1000 zł na dziecko: Praca ojca nie pozbawi matki świadczenia

autor: Michalina Topolewska22.02.2016, 08:21; Aktualizacja: 22.02.2016, 08:58
dziecko, niemowlę

Samo podjęcie pracy przez osobę starającą się o 1 tys. zł na dziecko nie skutkuje odmową jego uzyskania.źródło: ShutterStock

Niektóre gminy nie chcą przyznawać 1 tys. zł miesięcznego wsparcia rodzicowi, jeżeli drugi z nich w związku z zatrudnieniem nie może sprawować opieki nad dzieckiem. Resort pracy wskazuje, że nie mają racji, ale aby ostatecznie rozwiać wątpliwości, doprecyzował przepisy.

Budzący kontrowersje zapis jest zawarty w art. 17c ust. 9 pkt 3 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.). Zgodnie z nim świadczenie rodzicielskie nie przysługuje, jeśli jeden z rodziców, opiekun faktyczny lub rodzic zastępczy nie sprawuje lub zaprzestał osobistej opieki nad dzieckiem, w tym w związku z zatrudnieniem, które to uniemożliwia. Część samorządów interpretowała sformułowanie o „jednym z rodziców” w ten sposób, że dotyczy nie tylko matki, która ubiega się o świadczenie rodzicielskie lub je otrzymuje, lecz także ojca. A ponieważ w wielu przypadkach jest on zatrudniony, to odmawiały przyznawania świadczeń.

W związku ze zgłaszanymi wątpliwościami resort pracy przygotował swoje stanowisko w tej sprawie. Wynika z niego, że nie istnieje żadne uzasadnienie dla wykładni art. 17c ust. 9 pkt 3, który prowadziłby do sformułowania wniosku, że warunkiem otrzymania świadczenia rodzicielskiego przez jednego z rodziców dziecka jest brak aktywności zawodowej drugiego z nich. Co więcej, samo podjęcie pracy przez osobę starającą się o 1 tys. zł na dziecko nie skutkuje odmową jego uzyskania, o ile nie uniemożliwi to jej zajmowania się potomkiem.


Pozostało jeszcze 37% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Anna2163(2016-03-07 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    A co z rodzicami które mają starsze dziecko niepełnosprawne i pobierają świadczenia pielęgnacyjne wszyscy mają prawo tylko nie my chory ten kraj. Takie rzeczy tylko w Polsce!!!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane