Przepisy przejściowe dotyczące przyznawania świadczenia rodzicielskiego nie zawierają ograniczenia, na podstawie którego mogłyby je uzyskać tylko te dzieci, które przyszły na świat w 2015 r. Tak wynika z wyjaśnienia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Co do zasady świadczenie rodzicielskie obowiązuje od 1 stycznia 2016 r. i jest przyznawane na dzieci urodzone po tej dacie. Jednak zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1217) możliwe jest też uzyskanie wsparcia na potomków, którzy przyszli na świat wcześniej.
Dotyczy to również rodziców zastępczych i takich, którzy przysposobili małoletniego do 31 grudnia ubiegłego roku. Świadczenie rodzicielskie jest im wypłacane od 1 stycznia 2016 r. do upływu odpowiedniego okresu, na który może być im przyznane. Ten jest zaś uzależniony od liczby dzieci urodzonych, adoptowanych lub objętych opieką i może wynosić od 52 tygodni (przy jednym) do maksymalnie 71 tygodni (przy pięciorgu i większej liczbie).
Jeżeli więc dziecko urodziło się np. 24 października 2015 r., to wsparcie przysługuje od 1 stycznia do 22 października 2016 r., kiedy upłyną 52 tygodnie. Problem polega na tym, że niektóre gminy odmawiają przyznania świadczenia rodzicielskiego w odniesieniu do dzieci, które przyszły na świat jeszcze w 2014 r. Takie postępowanie nie jest jednak prawidłowe, bo jak wskazuje resort pracy, art. 19 ust. 1 ustawy mówi o małoletnich urodzonych przed 1 stycznia 2016 r., a nie konkretnie w 2015 r.
Pozostało
64%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Powiązane
Reklama