Przy spóźnionej wpłacie składek do ZUS wina jednak istotna

autor: Ryszard Sadlik07.01.2016, 09:15; Aktualizacja: 16.01.2016, 12:53
Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym.źródło: ShutterStock

Przekroczenie terminu bez względu na przyczyny oznacza automatyczne ustanie ubezpieczenia chorobowego. ZUS weźmie jednak pod uwagę okoliczności zwłoki, jeśli płatnik o to poprosi.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby z nimi współpracujące podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym, rentowym i wypadkowym. Ubezpieczenie chorobowe jest natomiast dobrowolne. Objęcie tym ubezpieczeniem następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony. Może ono nastąpić także od dnia wskazanego we wniosku, wówczas gdy zgłoszenie do tego ubezpieczenia zostanie dokonane w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego. Chcąc korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, trzeba opłacać składki w terminie. Ma to istotne znaczenie, gdyż ustaje ono automatycznie, gdy składki zostaną opłacone później.

Poważne skutki

Ubezpieczenie to ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki. Jeżeli jednak za część miesiąca został pobrany zasiłek, nieopłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe w terminie i w pełnej wysokości powoduje ustanie tego ubezpieczenia od dnia następującego po dniu, za który przysługuje zasiłek. Przy czym przez nieopłacenie składki należy rozumieć trzy sytuacje:

- opłacenie w ogóle składki za dany miesiąc,

- opłacenie składki w terminie, ale w niepełnej wysokości,


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane