W tym roku pracownicy nie mają okazji do szczególnie długiego świętowania. Nowe możliwości w tym zakresie uzyskają jednak zatrudnieni ojcowie, którzy mogą podzielić swój urlop ojcowski na dwie części.
Długie weekendy w 2016 r. / Dziennik Gazeta Prawna
Kalendarz na 2016 r. nie układa się po myśli pracowników. W praktyce tylko na początku roku mieli okazję do skorzystania z wyraźnie przedłużonego weekendu. Jeśli wybrali dwa dni urlopu (połączą weekend ze świętem Trzech Króli), zyskali 6 dni wolnego z rzędu (patrz grafika). Dalsza część roku nie będzie już tak pomyślna dla zatrudnionych. Aż 4 z 13 dni świątecznych wolnych od pracy przypada w tym roku w niedzielę. Oprócz tych świąt, które są przypisane do tego dnia tygodnia (pierwszy dzień Wielkanocy i Zielone Świątki), w niedzielę przypadnie też 1 maja (Święto Pracy) oraz 25 grudnia (pierwszy dzień Bożego Narodzenia). W takim przypadku firma nie musi oddawać pracownikom dnia wolnego w innym terminie (nie zyskują zatem w praktyce dodatkowego czasu wolnego z tytułu święta). W szczególności nie będzie okazji do dłuższego świętowania na przełomie 2016 i 2017 r., bo w niedzielę wypadnie także 1 stycznia przyszłego roku (Nowy Rok). Wyraźnie długa nie będzie też majówka – jeśli pracownicy skorzystają z jednego dnia urlopu, będą mieli tylko cztery dni wolnego z rzędu.
Taka informacja może jednak cieszyć pracodawców.
– Wiele osób chce łączyć urlop ze świętami, aby przedłużać wolne. To powoduje problemy dla firm, w szczególności tych, które muszą zapewnić stałą dostępność usług – tłumaczy dr Magdalena Zwolińska, adwokat z kancelarii DLA Piper Wiater.
Podkreśla, że w takich przypadkach pracodawcy starają się udzielać urlopów w sposób racjonalny (np. część pracowników dostaje urlop przed świętem, a inni – po dniu świątecznym, tak aby mogli go łączyć z innymi weekendami).
Korzystną informacją dla zatrudnionych jest jednak zmiana przepisów dotycząca urlopów rodzicielskich, która weszła w życie 2 stycznia 2016 r. Ułatwia ona wykorzystanie wolnego na opiekę w taki sposób, który umożliwia wydłużanie weekendów. W praktyce dotyczy to pracujących mężczyzn. Zgodnie ze znowelizowanym art. 1823 k.p. mogą oni wykorzystać 2-tygodniowy urlop ojcowski w dwóch częściach (po 1 tygodniu każda) do momentu, w którym dziecko ukończy 2 lata (wcześniej mogli go wybierać jednorazowo do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia). Dzięki tym zmianom ojciec może skorzystać z jednego tygodnia urlopu np. przed majówką, a z drugiego – przed świętami Bożego Narodzenia. Dzięki takiemu połączeniu w praktyce przez dłuższy czas nie będzie musiał wykonywać obowiązków zawodowych.
– To pozytywna zmiana, bo mężczyzna będzie mógł poświęcić więcej czasu na opiekę nad dzieckiem, a to przecież główny cel wprowadzenia urlopu ojcowskiego – wskazuje dr Magdalena Zwolińska.
Pracownicy, którzy chcą skorzystać z takiej płatnej opieki nad dzieckiem w okresie okołoświątecznym, muszą jednak pamiętać, że wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego należy złożyć w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z niego. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.