Świadczenie pielęgnacyjne 2016: Więcej pieniędzy dla opiekunów

03.01.2016, 11:00; Aktualizacja: 03.01.2016, 11:08
TK orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucją

TK orzekł, że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała niepełnosprawność podopiecznego, jest niezgodne z konstytucjąźródło: ShutterStock

W zeszłym roku świadczenie pielęgnacyjne wynosiło 1200 zł miesięcznie. Natomiast od 1 stycznia 2016 r. wzrosło do 1300 zł. Od 2017 r. wysokość świadczenia ma być corocznie waloryzowana – co roku wzrastać ma o procentowy wskaźnik, o jaki zwiększać się będzie minimalne wynagrodzenie za pracę.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (35)

  • opikunki doroslych niepelnosprawnych.(2016-01-03 16:28) Zgłoś naruszenie 14017

    dorosli opiekunowie domagaja sie takkich swiadcen jak niepelnosprawni dzieci tak orzekl trybunal. domagamy sie ruwnego traktowania,wszystkich niepelnosprawnych...............

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Michał Sybirak(2016-01-03 16:55) Zgłoś naruszenie 1411

    CZEGO MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ W ROKU 2016? http://urbietorbi-apokalipsa.net/pl/bl/2016-01-02-2016.html oraz http://bit.ly/1B7IMoM

    Odpowiedz
  • opiekunki osub niepelnosprawnych(2016-01-04 06:12) Zgłoś naruszenie 2216

    ruwno dla wszystkich co maja orzeczona 1 grupe isa niesamodzielni do egzystensjji. tylko zus...............centra dostaja oszusci na lewo..........

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • prawnik.....(2016-01-04 06:45) Zgłoś naruszenie 5523

    dzielenie opiekunuw rzad ciagle ,przed trybunalem a to wlasnie oni zrobil podzial polakuw .............jedynie jarek moze cos zrobic z sensem dla opiekunuw doroslych.....

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gośka(2016-01-04 16:21) Zgłoś naruszenie 923

    A ja mam 25 lat pracy i jestem na świadczeniu pielęgnacyjnym i czy będę miała ubezpieczenie społeczne opłacane???

    Odpowiedz
  • OPIEKUN MATKI. PO WYLEWIE......(2016-01-04 16:37) Zgłoś naruszenie 2914

    goska cos nie rozumiesz swiadczenie pilegnacyjne przysluguje jak sprawujesz opieke nad osoba niepelnsprawna. jasne............

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mery(2016-01-04 18:26) Zgłoś naruszenie 123

    Dlaczego dziennikarze wprowadzają w błąd? "Rząd zapowiadał wprawdzie stopniowe podwyższenie tej kwoty aż do kwoty minimalnego wynagrodzenia, jednak protest przyspieszył decyzje w tej sprawie. Świadczenie pielęgnacyjne od maja 2014 r. podniesiono do 1000 zł, od 2015 r. – do 1200 zł, a od 2016 r. – do 1300 zł (czyli równowartości najniższej pensji - w przybliżeniu najniższe wynagrodzenie netto w 2015 r. wynosiło ok. 1286 zł, od 2016 r. wzrosło i wynosi ok. 1355 zł)." Rząd zapowiadał 5 stopniowe skalowanie świadczenia pielęgnacyjnego i osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych z dnia 30 października 2013r zakładał takie oto kwoty świadczenia: „3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości nie niższej niż 620 zł i nie wyższej niż 1465 zł.”, e) po ust. 3 dodaje się ust. 3a–3c w brzmieniu: „ 3a. Przy ustalaniu wysokości świadczenia pielęgnacyjnego uwzględnia się zakres konieczności sprawowania bezpośredniej opieki nad osobą niepełnosprawną określony w opinii, o której mowa w ust. 1c. 3b. W przypadku gdy opinia w sprawie konieczności sprawowania bezpośredniej opieki, została ustalona co do zakresu w: 1) pierwszym stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najniższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego; 2) drugim stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najniższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego, powiększonej o 25% różnicy pomiędzy najwyższą a najniższą kwotą świadczenia pielęgnacyjnego; 3) trzecim stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najniższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego, powiększonej o 50% różnicy pomiędzy najwyższą a najniższą kwotą świadczenia pielęgnacyjnego; 4) czwartym stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najniższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego, powiększonej o 75% różnicy pomiędzy najwyższą a najniższą kwotą świadczenia pielęgnacyjnego; 5) piątym stopniu - wysokość świadczenia pielęgnacyjnego odpowiada najwyższej kwocie świadczenia pielęgnacyjnego." Jeszcze jedno, w uzasadnieniu projektu tej chorej ustawy przyjęto że pozytywną ocenę co do konieczności sprawowania opieki otrzyma ok 60% osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z wymaganymi wskazaniami. Czyli gdyby nie protest w sejmie, ok 40% z nas straciłoby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Tak wyglądało planowanie podwyżek.

    Odpowiedz
  • Mery(2016-01-04 18:51) Zgłoś naruszenie 190

    Dlaczego dziennikarze wprowadzają w błąd? "Rząd zapowiadał wprawdzie stopniowe podwyższenie tej kwoty aż do kwoty minimalnego wynagrodzenia, jednak protest przyspieszył decyzje w tej sprawie. Świadczenie pielęgnacyjne od maja 2014 r. podniesiono do 1000 zł, od 2015 r. – do 1200 zł, a od 2016 r. – do 1300 zł (czyli równowartości najniższej pensji - w przybliżeniu najniższe wynagrodzenie netto w 2015 r. wynosiło ok. 1286 zł, od 2016 r. wzrosło i wynosi ok. 1355 zł)." Rząd zapowiadał 5 stopniowe skalowanie świadczenia pielęgnacyjnego i osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji. „3. Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje w wysokości nie niższej niż 620 zł i nie wyższej niż 1465 zł.”, Jeszcze jedno, w uzasadnieniu projektu tej chorej ustawy przyjęto że pozytywną ocenę co do konieczności sprawowania opieki otrzyma ok 60% osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie z wymaganymi wskazaniami. Czyli gdyby nie protest w sejmie, ok 40% z nas straciłoby prawo do świadczenia pielęgnacyjnego. Tak wyglądało planowanie podwyżek. Tylko dzięki rodzicom okupującym Sejm, mamy dzisiaj świadczenie w kwocie 1300zł.

    Odpowiedz
  • Piotr(2016-01-22 17:21) Zgłoś naruszenie 32

    Nie. Wiek też ma znaczenie.

    Odpowiedz
  • baśka(2016-02-05 15:11) Zgłoś naruszenie 506

    A co z zasiłkiem opiekuńczym 153 zł nigdy nie podniosą?

    Odpowiedz
  • czeresnia(2016-02-07 14:44) Zgłoś naruszenie 1110

    Opiekuje sie niepelnosprawna teciowa od 5 lat nie pobieralm do tej pory zadnego swiadczenia.nie pracuje oczywiscie bo nie ma takiej mozliwosci czy moge starac sie o swiadczenie pielegnacyjne>

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • natalia(2016-03-30 20:20) Zgłoś naruszenie 375

    To znaczy , że PIS też ma w d....ie chorych i ich opiekunów? No to już mi wszystko jedno co za kanalia zasiądzie w Rządzie. Kur....a odprawy milionowe, pensje milionowe, przekręty milionowe, afery milionowe, wszystko na każdym szczeblu i w każdym mieście, a paru groszy nie chcecie dać ludziom?. Jeszcze jakim tonem odmówione świadczenia, jakby do kupy śmieci mówili. Ale jak na wybory , żeby głosować to i chorych szukają i obiecują . Jak ja ich k..a nienawidzę. Dajcie nam mendy żyć, poodbierać wam pensje, po co wam tyle.

    Odpowiedz
  • bibi(2016-04-01 16:41) Zgłoś naruszenie 1910

    tylko matki niepełnosprawnych dzieci miały jaja, poszły do sejmu i dostały to co chciały, a wy niepełnosprawni czekajcie na manne z nieba, trzeba sie upominać a nie czekac az sie nad wami zlitują, trochę krzyku nie zaszkodzi a przypomni im że wciąz czekacie na spełnienie wyroku trybunału

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • doda(2016-05-04 21:04) Zgłoś naruszenie 232

    Czy to PIS czy PO czy też inne partie to starszych niepełnosprawnych mają wszyscy w dupie. miała byc podwyżka dla opiekunów i co staneło wszystko w miejscu. Obiecali od 1 lipca 2015 to niech dotrzymaja słowa i dadzą nam te pieniądze. Walczmy o to co nam sie należy. Nie poddawajmy sie bo też jestesmy ludzmi którzy borykają sie z bardzo duzymi trudnościami.W czym sa lepsi opiekunowie dzieci od nas . Najlepszym rozwiązanie to będzie pani Jaworowicz ona rozwiązuje wszystkie problemy. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • St(2016-05-09 19:34) Zgłoś naruszenie 126

    Ktoś tu wspomniał o Kaczyńskim jak to nam pomoże i chciałem przypomnieć a właściwie gorzko wytknąć, że to ten Trybunał Konstytucyjny na którym PiS z Kaczyńskim wieszają takie szmaty, obronił nasze prawa. Dziwię się milczeniu środowiska opiekunów osób niepełnosprawnych w zaistniałej sytuacji, nieustannej nagonki na Rzeplińskiego i sam Trybunał. Okazaliśmy się nie tylko roszczeniowi jak to jest np. mi wytykane, ale też niewdzięczni. Osobiście mam moralnego kaca.

    Odpowiedz
  • Krystel(2016-05-11 05:32) Zgłoś naruszenie 213

    Kiedy mają zamiar podnieść 153 zl!!!

    Odpowiedz
  • anonim(2016-07-08 15:11) Zgłoś naruszenie 00

    witam mamy zapytanie otóż w zeszłym roku w sierpniu stawalismy z córka na komisje lekarska która ystawia orzeczenia o nipłnosprawnosci pani doktor zaliczyła ja do osób niepełnosprawnych ale ni zaznaczyła 7ptk odwołalismy sie i takze podtrzymali orzeczenia i w konczu złozylismy do sądu i wygralismy sad przyznał tn 7pkt NASZE PYTANIE BRZMI CZY OD TAMTEGO ROKU WYRUWNAJA NAM TE SWIADCZENIE OPIEKUNCZY CZY TEZ NIE?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Magdalena (2016-07-14 12:47) Zgłoś naruszenie 81

    Nam też zabrali swiadczenie pielegnacyjne orzeczenie o niepełnosprawności tak przyznali pan doktor potraktował mnie i córkę jak śmieci gdyż sprawdzam glikemie z 8 razy dziennie w tym do 6 podawane insuliny stwierdził że dziecko ma raz dziennie mierzyć cukier w cukrzycy typu 1 to niemożliwe co powiedział jest samodzielną nie potrzebuje opieki ma 8 lat.Jak oni traktują takie osoby to jest chore.W Szczecinie podtrzymali decyzję kroją z najbiedniejszych niepełnosprawnych zwierzęta

    Odpowiedz