statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Pomoc dla opiekunów bez konkretów

autor: Michalina Topolewska18.01.2016, 07:32; Aktualizacja: 18.01.2016, 20:14
pieniądze wyangrodzenie pensja

Ma on umożliwić uzyskiwanie świadczenia pielęgnacyjnego przez więcej niż jednego członka rodziny.źródło: ShutterStock

21 stycznia ma się odbyć pierwsze spotkanie zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie zmian związanych z uzyskiwaniem świadczenia pielęgnacyjnego. Nie wiadomo jednak, od kiedy miałyby one nastąpić.

Rozpoczęcie prac zespołu zapowiedział Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, odpowiadając na pytania posłów w ramach rozpatrywania informacji bieżącej. O jej udzielenie wystąpił z wnioskiem klub Nowoczesna, a dotyczyła ono przedstawienia stopnia zaawansowania działań resortu nad wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13).

W orzeczeniu tym sędziowie stwierdzili niezgodność z prawem stosowania kryterium wieku powstania niepełnosprawności w zakresie dostępu do świadczenia pielęgnacyjnego. W praktyce powoduje to, że wsparcie nie przysługuje osobom zajmującym się członkiem rodziny, który doznał uszczerbku na zdrowiu po skończeniu 18 lub 25 lat. TK wskazał na konieczność uchwalenia bez zbędnej zwłoki nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.), jednak do tej pory wyrok nie został zrealizowany.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • SON "Podkarpacie"(2016-01-18 08:54) Zgłoś naruszenie 60

    Tak jak ubytki zdrowia są często nierówne w ramach tej samej choroby, tak samo często się zdarza, iż - w ramach jednako orzeczonych wskazań w odniesieniu do niepełnosprawnych dzieci, czy też w ramach tego samego znacznego stopnia dorosłych ON - są różne rozmiary ubytków sprawności utrudniających samodzielne życie. To sprawia, że opiekunowie takich osób w różnym stopniu są zaangażowani czasowo, finansowo oraz wysiłkowo i psychicznie przy sprawowaniu opieki nad nimi. I to bez wzgl. na wiek podopiecznych dotkniętych niepełnosprawnością. Dlatego uważamy, że nowe przepisy - realizujące wyrok TK z 18.11.2014 r. (sygn. akt SK 7/11) dot. przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, winny wprowadzić zrównanie świadczeń w odniesieniu do opiekunów dzieci i osób dorosłych z niepełnosprawnością (bez wzgl. na wiek podopiecznych!), ale z równoczesnym zróżnicowaniem wysokości tych świadczeń ze wzgl. na ich stopień niesamodzielności do życia, stopień niezbędnej im pomocy i stopień uciążliwości. Skutki niepełnosprawności oraz zakres i rodzaj niezbędnej pomocy dla podopiecznej osoby niepełnosprawnej można ocenić wykorzystując kombinację skal: Glasgow, zmodyfikowaną Rankina, Barthel i Ashworth. Dzięki nim można fachowo określić czy i w jakim stopniu dana ON ma np. ograniczony kontakt z otoczeniem, ubytki świadomości i sprawności, skłonność do agresji i samoagresji, zdolność do przemieszczania, samoobsługi itp. Uważamy, że ww. poziomy niezdolności do samodzielnego życia - a co za tym idzie niezbędny zakres opieki, jak i wysokość należnego świadczenia pielęgnacyjnego winny orzekać komisje ZUS (mają niezbędne doświadczenie i kompetencje). Tak zorganizowany system orzekania na poczet świadczeń pielęgnacyjnych będzie rzetelny i sprawiedliwy - jedni opiekunowie otrzymają po 1300 zł lub więcej, inni po 1000, a jeszcze inni po np. 400 zł miesięcznie - gdy rzeczywista niepełnosprawność podopiecznego jest znikoma. Z uwagi na powyższe bardzo prosimy, aby w przygotowanym przez senatorów projekcie nowelizacji ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.) uwzględnić nasze wnioski i spostrzeżenia – załączamy omawiane skale. Wówczas nowelizowana ustawa nie tylko w całości wypełni wyrok TK z 18.11.2014r., ale i będzie sprawiedliwa w odczuciu społecznym.

    Odpowiedz
  • rencista.(2016-01-18 09:45) Zgłoś naruszenie 10

    nie czytajcie tylko wykonac bez zbednej zwloki wyrok.powyszy wyrok. a jak nie to ziobro wytumaczy...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane