statystyki

Likwidacja stanowiska może być podstawą wypowiedzenia

autor: Dominika Rowińska-Glonek10.12.2015, 09:46; Aktualizacja: 10.12.2015, 10:41
praca, pracodawca, problem

Gdy pracodawca likwiduje jedyne lub wszystkie stanowiska danego rodzaju, nie musi porównywać pracowników i wybierać niektórych spośród nich do zwolnieniaźródło: ShutterStock

Spółka zamierza rozwiązać umowę o pracę z zatrudnionym na czas nieokreślony. Zastanawia się jednak, czy jako przyczynę wypowiedzenia wskazać likwidację stanowiska pracy, czy reorganizację działu administracyjnego. Która z nich jest prawidłowa?

EKSPERT RADZI

Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna, prawdziwa i uzasadniać wypowiedzenie umowy. Powinna być ponadto tak sformułowana, aby pracownik wiedział i rozumiał, z jakiego powodu pracodawca dokonuje wypowiedzenia, a w konsekwencji mógł zdecydować o ewentualnym wniesieniu odwołania. Potencjalny spór toczy się bowiem zasadniczo w granicach przyczyn wskazanych pracownikowi w wypowiedzeniu.

Likwidacja stanowiska może uzasadniać wypowiedzenie umowy, o ile oczywiście w wypowiedzeniu zostanie wyraźnie wskazane, jakie stanowisko jest likwidowane. Natomiast wskazanie reorganizacji działu administracyjnego jako wyłącznej przyczyny wypowiedzenia może zostać uznane za zbyt ogólnikową, a w konsekwencji nieuzasadnioną podstawę wypowiedzenia. Niemniej jednak nie ma przeszkód, by w oświadczeniu o wypowiedzeniu podać reorganizację działu jako ogólne tło likwidacji stanowiska (jeśli tak jest w rzeczywistości). Warto też przy tym wskazać, co spowodowało reorganizację i na czym ona polega.

Pamiętać trzeba, że w razie likwidacji jednego lub kilku stanowisk spośród większej ich liczby tego samego rodzaju wypowiedzenie może wymagać dodatkowego uzasadnienia w postaci wskazania kryteriów doboru pracowników do zwolnienia.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Vox61(2015-12-11 00:42) Zgłoś naruszenie 00

    Często likwidacja stanowiska pracy jest powodem pozornym i nieprawdziwym. Zgodnie z przepisami nawet zakresu obowiązków wynikającego z likwidowanego stanowiska pracy nie można przekazać innemu pracownikowi .Pracodawca często oszukuje nie tylko sąd ale także urząd pracy do którego musi zgłosić zamiar zwolnienia pracownika i podać jego powód. Wystarczyłoby gdyby urząd pracy lub sąd, na wniosek zainteresowanego , sprawdził po jakimś czasie ile osób zatrudniono na rzekomo " zlikwidowanych " stanowiskach ( np. kierowników produkcji w TVP po 2008 roku ) aby móc sądownie przywrócić do pracy tych zwolnionych i odzyskać poniesione przez urząd koszty zasiłków ,szkoleń oraz świadczeń z tytułu opieki społecznej. Ale sądy i urzędy wolą być oszukiwane w imię świętości jaką jest wolność gospodarcza pracodawcy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane