statystyki

Pracownik chroniony: Ustalenia z pracodawcą ważniejsze niż resortowy limit zatrudnienia

autor: Łukasz Guza10.12.2015, 09:46; Aktualizacja: 10.12.2015, 10:30
pracownik

Nowe limity terminowego zatrudnienia zaczną obowiązywać 22 lutego 2016 r.źródło: ShutterStock

Nie wszyscy pracownicy szczególnie chronieni zostaną objęci nowymi limitami terminowego zatrudnienia. Istotny jest jednak czas obowiązywania takiej asekuracji, a nie jej przyczyna.

Pracownik szczególnie chroniony przed zwolnieniem, który 22 lutego 2016 r. będzie zatrudniony na podstawie umowy na czas określony zakładającej jej rozwiązanie po upływie 33 miesięcy od tej daty, nie będzie podlegał nowym limitom czasowego zatrudnienia. Stanie się tak, o ile przez cały ten okres podwładny będzie nieprzerwanie chroniony. Tak wynika z wyjaśnień departamentu prawa pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowanych dla DGP.

Zmienione zasady

Nowe limity terminowego zatrudnienia zaczną obowiązywać 22 lutego 2016 r. Wtedy wejdzie w życie nowelizacja kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 r. (Dz.U. poz. 1220). Zgodnie z nią zatrudnienie na czas określony nie będzie mogło przekraczać 33 miesięcy (36 miesięcy z okresem próbnym). W tym czasie pracodawca będzie mógł zawrzeć z podwładnym maksymalnie trzy umowy terminowe. Podpisanie czwartego kontraktu lub kontynuowanie pracy po upływie 33 miesięcy będzie równoznaczne z zatrudnieniem na czas nieokreślony. Przepisy przejściowe przewidują, że do umów o pracę na czas określony trwających w dniu 22 lutego 2016 r. będzie się stosować nowe zasady dotyczące ograniczeń w zawieraniu umów terminowych. Do 33-miesięcznego dopuszczalnego okresu zatrudnienia na takich kontraktach będzie się wliczać okres zatrudnienia na podstawie umowy trwającej 22 lutego 2016 r., ale będzie on liczony od tego dnia (umowa taka będzie też traktowana jako pierwsza lub druga z dopuszczalnego limitu trzech kontraktów terminowych).


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane