statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Czy spadkobiercy zmarłego członka zarządu odpowiadają za długi składkowe

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Adam Jagiełło, Marcin Nagórek01.10.2015, 08:54; Aktualizacja: 01.10.2015, 08:56

● Jak oznaczyć kod na dokumentacji rozliczeniowej, wypłacając wynagrodzenie byłemu pracownikowi

● Kiedy należy zgłosić zmianę rodzaju ubezpieczenia, gdy zatrudnionemu przyznano rentę

● Czy spadkobiercy zmarłego członka zarządu odpowiadają za długi składkowe

● Co ma wpływ na pozbawienie prawa do świadczeń wypadkowych

● Dlaczego wspólnik spółki z o.o. nie zawsze jest przedsiębiorcą

● W jakich przypadkach ZUS może wszcząć egzekucję z nieruchomości

● Z powodu rozwiązania 30 sierpnia 2015 r. stosunku pracy z pracownikiem pracodawca wyrejestrował go z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od 1 września 2015 r. Jednocześnie 1 września 2015 r. pracodawca zgłosił go ponownie do ubezpieczeń, ale już jako zleceniobiorcę. Wynagrodzenie za pracę wykonaną w sierpniu 2015 r. zostało wypłacone byłemu pracownikowi 4 września 2015. Z jakimi kodem tytułu ubezpieczenia należy rozliczyć to wynagrodzenie?

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należne od przychodu ze stosunku pracy, który został wypłacony w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten stosunek ustał, należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX.

Pracownik jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Podstawę wymiaru składek pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc przychód, który pracownik osiąga na podstawie łączącego go z pracodawcą stosunku pracy. Okoliczność, że przychód ze stosunku pracy jest osiągany przez byłego pracownika już po ustaniu stosunku pracy, nie powoduje, że jest on wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku gdy przychód ze stosunku pracy stanowiący podstawę wymiaru składek na pracownicze ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne powstaje w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ustał stosunek pracy, rozliczenie należnych od tego przychodu składek powinno być dokonane w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX.

Podstawa prawna

Art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 1, art. 18 ust. 1–2, art. 20 ust. 1 i art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane