statystyki

Poradnia ubezpieczeniowa: Czy spadkobiercy zmarłego członka zarządu odpowiadają za długi składkowe

autor: Ewa Bogucka-Łopuszyńska, Adam Jagiełło, Marcin Nagórek01.10.2015, 08:54; Aktualizacja: 01.10.2015, 08:56

● Jak oznaczyć kod na dokumentacji rozliczeniowej, wypłacając wynagrodzenie byłemu pracownikowi

● Kiedy należy zgłosić zmianę rodzaju ubezpieczenia, gdy zatrudnionemu przyznano rentę

● Czy spadkobiercy zmarłego członka zarządu odpowiadają za długi składkowe

● Co ma wpływ na pozbawienie prawa do świadczeń wypadkowych

● Dlaczego wspólnik spółki z o.o. nie zawsze jest przedsiębiorcą

● W jakich przypadkach ZUS może wszcząć egzekucję z nieruchomości

● Z powodu rozwiązania 30 sierpnia 2015 r. stosunku pracy z pracownikiem pracodawca wyrejestrował go z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od 1 września 2015 r. Jednocześnie 1 września 2015 r. pracodawca zgłosił go ponownie do ubezpieczeń, ale już jako zleceniobiorcę. Wynagrodzenie za pracę wykonaną w sierpniu 2015 r. zostało wypłacone byłemu pracownikowi 4 września 2015. Z jakimi kodem tytułu ubezpieczenia należy rozliczyć to wynagrodzenie?

Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne należne od przychodu ze stosunku pracy, który został wypłacony w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ten stosunek ustał, należy rozliczyć w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX.

Pracownik jest objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Podstawę wymiaru składek pracownika stanowi przychód ze stosunku pracy w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc przychód, który pracownik osiąga na podstawie łączącego go z pracodawcą stosunku pracy. Okoliczność, że przychód ze stosunku pracy jest osiągany przez byłego pracownika już po ustaniu stosunku pracy, nie powoduje, że jest on wolny od składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku gdy przychód ze stosunku pracy stanowiący podstawę wymiaru składek na pracownicze ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne powstaje w miesiącu następującym po miesiącu, w którym ustał stosunek pracy, rozliczenie należnych od tego przychodu składek powinno być dokonane w raporcie ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 30 00 XX.

Podstawa prawna

Art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 1, art. 18 ust. 1–2, art. 20 ust. 1 i art. 21 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane