statystyki

Po półrocznym areszcie nie ma chorobowego

autor: Michał Culepa08.10.2015, 07:23; Aktualizacja: 08.10.2015, 08:36

Tymczasowo osadzony pracownik samorządowy traci zatrudnienie po trzech miesiącach i nie może otrzymać zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy, która nastąpiła po zwolnieniu z aresztu trwającego ponad sześć miesięcy.

Jacek K., zatrudniony w urzędzie miasta w 2013 r., został aresztowany w związku z podejrzeniem o łapownictwo. W areszcie przesiedział prawie pół roku – od 10 grudnia 2013 r. do 29 maja 2014 r. Przez ten czas jego stosunek pracy był zawieszony i zgodnie z art. 35 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2008 r. nr 223, poz. 1458 ze zm.) otrzymywał połowę wynagrodzenia przysługującego mu przed aresztowaniem.

Zaraz po zwolnieniu z aresztu Jacek K. poszedł na zwolnienie lekarskie, ale ZUS odmówił mu wypłaty zasiłku chorobowego, bowiem sąd prowadzący postępowanie karne nałożył na niego środek zabezpieczający określony w art. 276 k.p.k. – polegający na dalszym zawieszeniu w czynnościach służbowych. Jacek K. formalnie nadal miał być pracownikiem, ale nie mógł już z tego tytułu pobierać wynagrodzenia. Zaś ZUS, powołując się na wcześniejsze orzeczenia SN, twierdził, że za okres niezdolności do pracy przypadający na czas zawieszenia w czynnościach służbowych na podstawie k.p.k. zasiłek chorobowy nie przysługuje.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane