statystyki

Organ rentowy nie orzeknie bez udziału strony

autor: Marcin Nagórek17.09.2015, 10:23; Aktualizacja: 17.09.2015, 10:33
umowa, prawo, prawnik, podpis

Zgodnie z przepisami w celu ustalenia prawa do świadczeń oraz ich wysokości ubezpieczeni zobowiązani są m.in. do osobistego stawiennictwa, jeżeli okoliczności sprawy tego wymagająźródło: ShutterStock

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem chory, wystąpiłem więc do ZUS o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Otrzymałem wezwanie do stawienia się w oddziale, żeby wyjaśnić jakieś wątpliwości. Nie poszedłem tam, bo źle się czułem, a poza tym wszystko przecież wynika z dokumentów, które dołączyłem do wniosku. Po jakimś czasie otrzymałem jednak decyzję o zawieszeniu postępowania z powodu mojego niestawiennictwa w ZUS, które było niezbędne do wydania decyzji co do świadczenia.

Czy ZUS postąpił słusznie? Czy mogę się odwołać od decyzji i jest jeszcze szansa, że ZUS zmieni decyzję?

Zgodnie z art. 80 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (zwanej dalej ustawą systemową) w celu ustalenia prawa do świadczeń oraz ich wysokości ubezpieczeni zobowiązani są m.in. do osobistego stawiennictwa, jeżeli okoliczności sprawy tego wymagają. W przepisie tym zostały określone również inne obowiązki spoczywające na ubezpieczonych wobec ZUS. Jak wynika natomiast z art. 82 ustawy systemowej, w przypadku gdy ubezpieczony utrudnia możliwość wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, ZUS może w drodze decyzji wstrzymać wypłatę świadczenia lub zawiesić postępowanie do chwili podjęcia współpracy. Trzeba podkreślić, że jest to uprawnienie fakultatywne, ponieważ nie jest to obowiązek ZUS, a jedynie możliwość.

Analiza tych przepisów prowadzi do wniosku, że art. 82 ustawy systemowej ma zapewnić realizację obowiązków nałożonych na ubezpieczonego, w tym przypadku przedsiębiorcę, dotyczących m.in. osobistego stawiennictwa. W razie gdyby ubezpieczony utrudniał ZUS wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, np. poprzez niestawienie się w oddziale ZUS w wyznaczonym terminie, może zostać wydana decyzja wstrzymująca wypłatę świadczenia lub zawieszająca postępowanie aż do chwili podjęcia współpracy. W tym wypadku podjęcie współpracy oznacza zgłoszenie się do organu rentowego.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane