statystyki

Organ rentowy nie orzeknie bez udziału strony

autor: Marcin Nagórek17.09.2015, 10:23; Aktualizacja: 17.09.2015, 10:33
umowa, prawo, prawnik, podpis

Zgodnie z przepisami w celu ustalenia prawa do świadczeń oraz ich wysokości ubezpieczeni zobowiązani są m.in. do osobistego stawiennictwa, jeżeli okoliczności sprawy tego wymagająźródło: ShutterStock

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jestem chory, wystąpiłem więc do ZUS o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy. Otrzymałem wezwanie do stawienia się w oddziale, żeby wyjaśnić jakieś wątpliwości. Nie poszedłem tam, bo źle się czułem, a poza tym wszystko przecież wynika z dokumentów, które dołączyłem do wniosku. Po jakimś czasie otrzymałem jednak decyzję o zawieszeniu postępowania z powodu mojego niestawiennictwa w ZUS, które było niezbędne do wydania decyzji co do świadczenia.

Czy ZUS postąpił słusznie? Czy mogę się odwołać od decyzji i jest jeszcze szansa, że ZUS zmieni decyzję?

Zgodnie z art. 80 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (zwanej dalej ustawą systemową) w celu ustalenia prawa do świadczeń oraz ich wysokości ubezpieczeni zobowiązani są m.in. do osobistego stawiennictwa, jeżeli okoliczności sprawy tego wymagają. W przepisie tym zostały określone również inne obowiązki spoczywające na ubezpieczonych wobec ZUS. Jak wynika natomiast z art. 82 ustawy systemowej, w przypadku gdy ubezpieczony utrudnia możliwość wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy, ZUS może w drodze decyzji wstrzymać wypłatę świadczenia lub zawiesić postępowanie do chwili podjęcia współpracy. Trzeba podkreślić, że jest to uprawnienie fakultatywne, ponieważ nie jest to obowiązek ZUS, a jedynie możliwość.

Analiza tych przepisów prowadzi do wniosku, że art. 82 ustawy systemowej ma zapewnić realizację obowiązków nałożonych na ubezpieczonego, w tym przypadku przedsiębiorcę, dotyczących m.in. osobistego stawiennictwa. W razie gdyby ubezpieczony utrudniał ZUS wyjaśnienie wszystkich okoliczności sprawy, np. poprzez niestawienie się w oddziale ZUS w wyznaczonym terminie, może zostać wydana decyzja wstrzymująca wypłatę świadczenia lub zawieszająca postępowanie aż do chwili podjęcia współpracy. W tym wypadku podjęcie współpracy oznacza zgłoszenie się do organu rentowego.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane