Nowe świadczenie po urodzeniu dziecka - 1 tys. zł dla studenta i bezrobotnego

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:03

Bezrobotni, studenci, rolnicy czy osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, którym urodzi się dziecko, będą otrzymywać 1 tys. zł miesięcznie.

Świadczenie to będzie przysługiwało przez okres od 52 do 71 tygodni (w zależności od liczby urodzonych maluchów). Tak wynika z nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Sejm przyjął ją w piątek wraz z poprawkami zgłoszonymi podczas prac w Senacie.

Prawo do nowej formy wsparcia – świadczenia rodzicielskiego – uzyskają osoby, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Ten ostatni jest bowiem wypłacany jedynie rodzicom, którzy pracują i są ubezpieczeni z tytułu choroby i macierzyństwa. Nie mają takich uprawnień matki bezrobotne, studentki czy osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych nieobjęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Od 1 stycznia 2016 r. będą więc mogły otrzymać pomoc w wysokości tysiąca złotych miesięcznie. Co ważne w wyniku uzyskania nowego świadczenia osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych nie straci go. Podobnie nie wpłynie on na prawo do stypendiów socjalnych na studiach.

6 tys. o tyle więcej dzieci urodziło się w 2014 r. w porównaniu z 2013 r.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane