statystyki

Nowe świadczenie po urodzeniu dziecka - 1 tys. zł dla studenta i bezrobotnego

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 27.07.2015, 09:03

Bezrobotni, studenci, rolnicy czy osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, którym urodzi się dziecko, będą otrzymywać 1 tys. zł miesięcznie.

Świadczenie to będzie przysługiwało przez okres od 52 do 71 tygodni (w zależności od liczby urodzonych maluchów). Tak wynika z nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Sejm przyjął ją w piątek wraz z poprawkami zgłoszonymi podczas prac w Senacie.

Prawo do nowej formy wsparcia – świadczenia rodzicielskiego – uzyskają osoby, którym nie przysługuje zasiłek macierzyński. Ten ostatni jest bowiem wypłacany jedynie rodzicom, którzy pracują i są ubezpieczeni z tytułu choroby i macierzyństwa. Nie mają takich uprawnień matki bezrobotne, studentki czy osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych nieobjęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Od 1 stycznia 2016 r. będą więc mogły otrzymać pomoc w wysokości tysiąca złotych miesięcznie. Co ważne w wyniku uzyskania nowego świadczenia osoba pobierająca zasiłek dla bezrobotnych nie straci go. Podobnie nie wpłynie on na prawo do stypendiów socjalnych na studiach.

6 tys. o tyle więcej dzieci urodziło się w 2014 r. w porównaniu z 2013 r.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane