Związek Dużych Rodzin 3 Plus zachęca prezydenta i rząd, aby wprowadzili w Polsce Bon Wychowawczy. Bonem miałyby być objęte wszystkie rodziny, które mają dzieci w wieku od roku do trzech lat. Każda rodzina powinna dostać 500 złotych na dziecko.

Obecnie rodzice mają prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego, a od 3 roku życia dziecka - do publicznego przedszkola. Powstaje, zatem kwestia finansowania opieki w okresie 2 lat przed osiągnięciem przez dziecko wieku przedszkolnego.

Teraz dom, w których jeden z rodziców decyduje się na zrezygnowanie z pracy zarobkowej i opiekę nad małym dzieckiem jest przez państwo dyskryminowany- mówi IAR profesor Łukasz Hardt ekonomista z Zespołu Ekspertów Związku Dużych Rodzin 3+. Podkreśla, że koszty wychowania są przez władze traktowane, jako wydatki prywatne rodziców, tymczasem później korzysta z tego wychowania całe społeczeństwo.

500 złotych należy się rodzicom i powinni swobodnie tego korzystać- uważa profesor Łukasz Hardt. To oni decydowaliby, czy te pieniądze przeznaczą na żłobek, nianie czy na wsparcie własnej rodziny- bo często mama lub tata zostają dziś z małym dzieckiem w domu.

500 złotych otrzymywałaby każda rodzina niezależnie od jej dochodu. Polityka prorodzinna to, co innego niż polityka socjalna- argumentuje Związek. Sprzeciwia się wprowadzeniu kryterium dochodowego. Chodzi o to, żeby wreszcie państwo doceniało rodziców za trud wychowania dzieci- podkreśla profesor.

Według wyliczeń Związku Dużych Rodzin, na opłacenie Bonu Wychowawczego potrzebne jest 2,5 miliarda złotych rocznie. Tymczasem dziś rodziny w Polsce wydają średnio tysiąc złotych miesięcznie na żłobki. Bony wychowawcze wprowadziły już dwa samorządy Nysa i Szczecin. Propozycja bonów będzie jednym z głównych tematów Trzeciego Ogólnopolskiego Zjazdu Dużych Rodzin w Łowiczu. Spotkanie odbędzie się w dniach od 19 do 21 czerwca.

Organizatorzy Związek Dużych Rodzin Trzy Plus spodziewa się 1, 5 uczestników. To rodziny z trójką dzieci i więcej, politycy i samorządowcy. Spotkanie służy integracji środowiska wielodzietnych i lobbowaniu na ich rzecz u władz. Bon Wychowawczy to druga po Karcie Dużych Rodzin taka inicjatywa.

Patronem Zjazdu są prezydent Bronisław Komorowski i jego małżonka. Zaproszenie do udziału dostał także prezydent elekt Andrzej Duda. W zjeździe ma uczestniczyć minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak- Kamysz lub jego reprezentant z tego resortu.