Resort rodziny zamierza utrzymać jeszcze przez trzy lata dotychczasowe normy dla tlenku azotu występującego w podziemnych wyrobiskach górniczych i przy budowie tuneli – mimo że kończy się czas na dostosowanie do bardziej rygorystycznych wartości wprowadzonych na poziomie Unii.

Zmianę przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń (NDS i NDN) czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. W aktualnie obowiązujących przepisach NDS tlenku azotu – substancji działającej szkodliwie na układ oddechowy – zostało określone dla sektora górnictwa podziemnego i budowy tuneli na poziomie 3,5 mg/m sześc., a wartość chwilowa (NDSCh) na poziomie 7 mg/m sześc. Takie wartości pierwotnie miały obowiązywać tylko do 21 sierpnia 2023 r. Po tym terminie pracodawcy mieli zmierzyć się z podaną w dyrektywie 2017/164/UE wskaźnikową wartością dopuszczalną na poziomie 2,5 mg/ m sześc. (2 ppm), bez wartości krótkoterminowej (NDSCh).

W myśl nowelizacji obecne wartości NDS mają zostać utrzymane przez kolejne trzy lata, do 21 sierpnia 2026 r. Taką modyfikację rozporządzenia w marcu b.r. zarekomendowała Międzyresortowa Komisja ds. Najwyższych Dopuszczalnych Stężeń i Natężeń Czynników Szkodliwych dla Zdrowia w Środowisku Pracy, działająca przy Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowym Instytucie Badawczym (CIOP-PIB). Wychodzi to naprzeciw potrzebom polskich przedsiębiorstw. Międzyresortowa komisja wskazała w swojej opinii, że dopiero w tym terminie rozpoczęte już przedsięwzięcia techniczne, technologiczne, organizacyjne, z uwzględnieniem najlepszych praktyk i dostępnych technologii, umożliwią osiągnięcie nowej wartości ograniczenia narażenia na tlenek azotu, zgodnej z dyrektywą 2017/164/UE.

Zmianę tych przepisów zarekomendowała też Komisja Europejska po tym, jak w grudniu 2022 r. trafił do niej apel o wydłużenie okresu przejściowego poprzez zmianę dyrektywy 2017/164/UE, pod którym podpisało się 10 stowarzyszeń reprezentujących przemysł wydobywczy Polski, Niemiec, Szwecji, Finlandii, Austrii, Hiszpanii, Portugalii, Węgier oraz Grecji. ©℗