Co piąty badany uważa, że przyczyną niepowodzenia w szukaniu pracy jest brak odpowiednich kwalifikacji bądź doświadczenia. Tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl. Przeszkodą jest również duża konkurencja na rynku zatrudnienia oraz brak odpowiedzi ze strony potencjalnych pracodawców.

"Nie zawsze też potrafimy zaprezentować nasze mocne strony w CV" - podkreśla w rozmowie z IAR Anna Częścik z grupy Pracuj. Wyjaśnia, że dla rekruterów najważniejsze jest zawodowe doświadczenie. W CV nie chodzi więc o pięknie dobrane zdjęcie ale o staranne rozpisanie naszych zawodowych osiągnięć. "Przy tym powinna być zachowana odwrócona chronologia. Na samej górze powinny być zawarte najświeższe doświadczenia zawodowe" - zwraca uwagę Anna Częścik.. Dodaje, że trzeba wypunktować najważniejsze obowiązki jakie mieliśmy w danym miejscu pracy.

Ważne jest również, by nie wysyłać tego samego CV na wszystkie oferty, ale by je profilować w zależności od rodzaju pracy. Zdarza się, że nawet połowa kandydatów jest dyskwalifikowana tylko ze względu na niewłaściwe przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych. Dlatego niezwykle ważna jest umiejętność właściwego zaprezentowania najważniejszych atutów przed przyszłym pracodawcą. Osiągnięcie sukcesu w procesie rekrutacji na pewno ułatwi kreator CV oferowany przez portal Pracuj.pl. Jak podkreśla Anna Częścik, to bezpłatne narzędzie pozwoli przygotować przejrzyste i profesjonalne dokumenty aplikacyjne.