Jakie prace są wzbronione dla kobiet w ciąży

autor: Mariusz Stępień13.04.2015, 17:00
Kobieta w ciąży w pracy

Czy szef musi zapewnić poprzednie stanowisko pracy?źródło: ShutterStock

Ciężarna nie może wykonywać określonych przepisami prac szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych. Jest to zakaz bezwzględny. Pracodawca, naruszając go, popełnia wykroczenie zagrożone grzywną.

Czy trzeba się poddać poleceniu pracodawcy

Pracuję w prywatnym przedszkolu jako nauczycielka. Gdy dowiedziałam się, że jestem w ciąży, poprosiłam o zwolnienie z wykonywania obowiązków, bo obawiam się zakażenia wirusem ospy. Pracodawca chce mi jednak przydzielić inną pracę. Czy może być ona poniżej moich kwalifikacji? Czy muszę się na to zgodzić?

TAK

W wykazie prac wzbronionych dla kobiet w ciąży wymieniono wykonywane w kontakcie ze szkodliwymi czynnikami biologicznymi. Chodzi m.in. o prace stwarzające ryzyko zakażenia wirusem ospy wietrznej, półpaśca lub różyczki. Ponieważ praca z dziećmi w przedszkolu stwarza zagrożenie zakażeniem takimi wirusami, pracodawca jest obowiązany przenieść pracownicę do innych zajęć, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy.

Kodeks pracy nie określa warunków, jakim powinna odpowiadać ta inna praca, do której pracodawca przenosi kobietę w ciąży odsuniętą od pracy szkodliwej dla zdrowia. Nie ma wymogu, by była to praca odpowiednia do kwalifikacji pracownicy. Z piśmiennictwa wynika, że granicą, do której może się posunąć pracodawca w tym zakresie, jest ochrona godności oraz zakaz dyskryminacji. Istotą przeniesienia jest to, że pracodawca bez zgody pracownicy powierza jej inną pracę. Jeśli jest w stanie szybko ją przekwalifikować lub praca nie wymaga szczególnych kwalifikacji, to ma ona obowiązek ją podjąć.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane