statystyki

Masz umowę o dzieło? Możesz opłacać składki emerytalne

autor: Małgorzata Raczkowska02.04.2015, 18:30; Aktualizacja: 23.11.2015, 12:36
bankonty-złoty-pieniądze

Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe deklarujemy samodzielnieźródło: ShutterStock

Kiedyś pracowałem na etacie, ale to już przeszłość. Od dłuższego czasu zarabiam wyłącznie na podstawie umów o dzieło, nie płacę więc składek na ubezpieczenia społeczne w ZUS – opowiada pan Zbigniew. – Opłacam samodzielnie jedynie ubezpieczenie zdrowotne, zastanawiam się jednak nad powrotem do płacenia na emeryturę. Sytuacja finansowa pozwala mi na taką ekstrawagancję... Nie wiem tylko, czy mogę. Wydaje mi się, że było kiedyś ograniczenie, że ubezpieczenie społeczne w ZUS mogły kontynuować tylko osoby, które zgłosiły taką wolę w ciągu 30 dni od daty ustania dotychczasowego ubezpieczenia, to znaczy np. od rozwiązania ostatniej umowy o pracę. Czy tak jest nadal?

Nie, ta zasada już nie obowiązuje. Każdy, kto nie ma tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, może samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ZUS, a tym samym zapewnić sobie w przyszłości prawo do emerytury lub renty wypłacanej przez tę instytucję. Wniosek o dobrowolne ubezpieczenie społeczne można złożyć w dowolnym terminie. Trzeba tylko wypełnić stosowny formularz, a potem terminowo opłacać składki.


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane