statystyki

Masz umowę o dzieło? Możesz opłacać składki emerytalne

autor: Małgorzata Raczkowska02.04.2015, 18:30; Aktualizacja: 23.11.2015, 12:36
bankonty-złoty-pieniądze

Podstawę wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenia emerytalne i rentowe deklarujemy samodzielnieźródło: ShutterStock

Kiedyś pracowałem na etacie, ale to już przeszłość. Od dłuższego czasu zarabiam wyłącznie na podstawie umów o dzieło, nie płacę więc składek na ubezpieczenia społeczne w ZUS – opowiada pan Zbigniew. – Opłacam samodzielnie jedynie ubezpieczenie zdrowotne, zastanawiam się jednak nad powrotem do płacenia na emeryturę. Sytuacja finansowa pozwala mi na taką ekstrawagancję... Nie wiem tylko, czy mogę. Wydaje mi się, że było kiedyś ograniczenie, że ubezpieczenie społeczne w ZUS mogły kontynuować tylko osoby, które zgłosiły taką wolę w ciągu 30 dni od daty ustania dotychczasowego ubezpieczenia, to znaczy np. od rozwiązania ostatniej umowy o pracę. Czy tak jest nadal?

Nie, ta zasada już nie obowiązuje. Każdy, kto nie ma tytułu do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego, może samodzielnie opłacać składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w ZUS, a tym samym zapewnić sobie w przyszłości prawo do emerytury lub renty wypłacanej przez tę instytucję. Wniosek o dobrowolne ubezpieczenie społeczne można złożyć w dowolnym terminie. Trzeba tylko wypełnić stosowny formularz, a potem terminowo opłacać składki.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane