Wolne, krótsza praca albo obniżony etat. Rodzicę mogą wybrać

20.03.2015, 08:51; Aktualizacja: 20.03.2015, 09:08
Kobieta w ciąży w pracy

W okresie korzystania z uprawnień rodzicielskich pracownikom przysługuje ochrona przed zwolnieniem.źródło: ShutterStock

To matka i ojciec dziecka decydują obecnie, jak długo – w ramach maksymalnego wymiaru – chcą skorzystać z płatnej opieki nad dzieckiem i które z nich korzysta z poszczególnych uprawnień. Trzeba jedynie wiedzieć, jakie przywileje im przysługują i jak się nimi podzielić.

Mamy dobry czas dla pracujących rodziców. Od kilku lat polityka prorodzinna stała się jednym z priorytetów dla rządzących. Zaowocowało to całą serią istotnych zmian, zwłaszcza w prawie pracy, które ułatwiają decyzję o posiadaniu dziecka. Ich najistotniejszymi elementami było wprowadzenie urlopu ojcowskiego, dodatkowego macierzyńskiego, możliwości obniżenia etatu po zakończeniu opieki nad dzieckiem, a przede wszystkim – wprowadzenie w 2013 r. półrocznych, płatnych urlopów rodzicielskich. Rozbudowany system wsparcia spowodował jednak, że nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z przywilejów wynikających z przepisów i nie potrafią ich wykorzystać w najlepszy dla siebie sposób. Nasza publikacja ma im to ułatwić. Każdy opiekun powinien wiedzieć o podstawowych zasadach, na których opiera się cały obecny system wspierania rodzin. Zaliczają się do nich:

Roczna płatna opieka

Po wprowadzeniu urlopu rodzicielskiego łączny wymiar wszystkich płatnych urlopów z tytułu narodzenia dziecka (po kolei macierzyński, dodatkowy macierzyński i rodzicielski) wynosi 52 tygodnie. Przez pierwsze pół roku pracownik pobiera 100 proc.zasiłku macierzyńskiego, a przez kolejne – 60 proc. Ma też prawo zdecydować, że przez cały okres 52 tygodni pobiera 80 proc. zasiłku.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • jaro(2015-03-20 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    IDZIEMY W DOBRYM KIERUNKU BYLE TAK DALEJ, ALE NIE UKRYWAM TO KROPLA W MORZU POTRZEB MŁODYCH RODZICÓW CO Z OPIEKĄ SOCJANĄ RZADZIE ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane