statystyki

Poradnik: Zasiłek macierzyński dla dobrowolnie ubezpieczonych

20.03.2015, 08:51; Aktualizacja: 20.03.2015, 09:03
Czy data złożenia wniosku jest istotna?

Czy data złożenia wniosku jest istotna?źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy i zleceniobiorcy mają prawo do świadczeń z tytułu macierzyństwa. Jest to jednak możliwe wtedy, gdy złożą wniosek i zostaną objęci ubezpieczeniem chorobowym.

Czy trzeba długo opłacać składki?

Dwa miesiące temu podjęłam pracę na podstawie umowy-zlecenia. Jest to dla mnie jedyne źródło zarobkowania. Zostałam zgłoszona do wszystkich możliwych ubezpieczeń. Okazało się, że spodziewam się dziecka i zastanawiam się, czy mam szansę na zasiłek macierzyński. Czy trzeba przez kilka miesięcy opłacać składki, aby dostać to świadczenie?

Zasiłek macierzyński może otrzymać także zleceniobiorca, który został zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje on bez okresu wyczekiwania. Oznacza to, że wypłata tego świadczenia nie zależy od okresu opłacania składek.

Warunkiem nabycia prawa do zasiłku macierzyńskiego w analizowanej sytuacji będzie jednak urodzenie dziecka w czasie ubezpieczenia chorobowego. Jeśli zatem umowa zostanie rozwiązana przed porodem, nie ma szans na otrzymanie tego świadczenia.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 89% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane