statystyki

Rolnicy pobierający świadczenia pielęgnacyjne ze składkami w KRUS

autor: Michalina Topolewska19.03.2015, 07:29; Aktualizacja: 19.03.2015, 08:20

Senatorowie chcą, aby rolnicy, którzy zajmują się niepełnosprawnym członkiem rodziny i otrzymują z tego tytułu pomoc finansową, nie podlegali ubezpieczeniu społecznemu w ZUS.

Taką zmianę przewiduje złożony przez nich projekt nowelizacji ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznemu rolników (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1403 ze zm.). Obecnie rolnicy, ale też ich małżonkowie oraz domownicy, którzy uzyskali prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna, są wyłączani przez KRUS z ubezpieczenia na podstawie wspomnianej ustawy. Jednym z warunków ich otrzymania jest bowiem złożenie oświadczenia o zaprzestaniu prowadzenia lub wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. KRUS uznaje w takim przypadku, że opiekunowie przestają spełniać przesłanki do podlegania pod ubezpieczenie rolnicze. W konsekwencji wójt, burmistrz lub prezydent miasta odprowadza za rolników należności do ZUS, tak jak za inne osoby pobierające świadczenia opiekuńcze.

– Taka sytuacja może powodować, że osoby te nie będą miały osiągniętego 25-letniego okresu opłacania składek, która uprawniałaby ich do emerytury w KRUS. Będą otrzymywać to świadczenie z ZUS, ale w minimalnej wysokości – mówi Józef Zając, senator PSL.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane