statystyki

Rolnicy wpłacą więcej do KRUS - rośnie składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe

autor: Bożena Wiktorowska08.04.2015, 07:26; Aktualizacja: 08.04.2015, 08:24

O 4 zł miesięcznie wzrosła podstawowa składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe opłacana przez rolników ubezpieczonych w kasie.

Osoby posiadające gospodarstwa rolne o powierzchni do 50 ha będą opłacać w II kwartale daninę w wysokości 88 zł za miesiąc. Tym samym rolnicy podlegający ochronie rentowej i emerytalnej muszą przekazać do KRUS kwotę 264 zł (termin mija 30 kwietnia br.).

Do tego jeszcze dochodzi opłata za ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie. Rada Rolników jej wysokość ustaliła na 42 zł miesięcznie za każdą osobę podlegająca obowiązkowemu ubezpieczeniu. W sumie osoby prowadzące działalność rolniczą na małym areale łącznie odprowadzą do KRUS 390 zł.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (10)

  • qwerty(2015-04-08 13:09) Zgłoś naruszenie 00

    Nie bądźcie śmieszni z tymi 4zł. No i z tymi rolnikami, "bo mają 1ha" !!!

    Odpowiedz
  • jaw(2015-04-08 16:40) Zgłoś naruszenie 00

    390 zl co miesiac, zero podatku dochodowego i doplata z Unii. Ja musze bulic 1100 miesiecznie plus vat, plus 19 proc podatku i mam zero doplat. I jeszcze taki burak pyskuje i proponuje by sie z nim zamienic. Kiedy jedna. mozna by do miasta to wypina zad i woli zostac na swoim "ciezkim" i "morderczym" chlebusiu

    Odpowiedz
  • alfa(2015-04-08 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby przez tą okrutną podwyżkę nie nastąpiło jakieś załamanie systemu bo rolników nie będzie stać. Śmiechu warte, szkoda że nawet piszą o czymś takim bo tylko innym ciśnienie podnoszą.

    Odpowiedz
  • rys(2015-04-08 18:11) Zgłoś naruszenie 00

    do jaw nie na miesiac 390 tylko na kwartal czytaj dobrze

    Odpowiedz
  • dunia(2015-04-08 23:05) Zgłoś naruszenie 00

    i znów czekają nas blokady na drogach,bo z czego biedny rolnik zapłaci

    Odpowiedz
  • blle(2015-04-09 00:07) Zgłoś naruszenie 00

    jaw to kup sobie pole i też będziesz rolnikiem a nie miaucz tu na forum

    Odpowiedz
  • gosc(2015-04-09 03:34) Zgłoś naruszenie 00

    To że rolnicy nie mają podatków powoduje, że na wsi jest ukryte bezrobocie, bardzo duże.
    W Polsce 13% ludzi to rolnicy, a mogło by być 5% i dzięki temu rolnictwo działało by sprawniej i płaciło większe
    podatki.

    Odpowiedz
  • gosc(2015-04-09 03:36) Zgłoś naruszenie 00

    10 ha pola to 300 000 zł plus maszyny, kto tyle ma? Rolnicy za kilka lat to będą milionerami!!!

    Odpowiedz
  • jan(2015-04-09 03:49) Zgłoś naruszenie 00

    to co czytam to jest chore i jedyne w europie takich przywilejów to nie ma na swiecie 390zl na kwartal to absurd
    moj znajomy w latach 70 wyjechal do USA i wrocil rok temu z rentą amerykanska okolo 1300$ miesiecznie a ze jest chory to kupil 1h hektar ziemi i krus oczywiscie go ubezpieczył jako rolnika i teraz majac kase to korzysta ze sluzby zdrowia do oporu ze szpitala nie wychodzi chociaz nie jest taki chory a to badania a to konsultacje i tak wkoło bo ma kase a ja 42lata placilem ZUS i lekarze patrza na mnie jak na intruza a ile jeszcze trzeba czekac w kolejce bo nie mam kasy i nie stac mnie na prywatne gabinety a potem na skierowanie do szpitala to jest chory kraj , sprawiedliwosci spolecznej zero , a rolnicy jeszcze protestuja

    Odpowiedz