statystyki

Wszystko o urlopach rodzicielskich dla ojców: Czy rozwodnik może korzystać z prawa do opieki

autor: Tomasz Zalewski26.02.2015, 19:00
Czy będzie ojcowski, gdy nie ma macierzyńskiego?

Czy będzie ojcowski, gdy nie ma macierzyńskiego?źródło: ShutterStock

Czasy, kiedy tylko kobieta opiekowała się dzieckiem, a ojciec zarabiał na utrzymanie rodziny, minęły. Prawo przewiduje rozwiązania pozwalające mężczyznom na wspieranie partnerek w wychowaniu potomstwa, a nawet przejmowanie od nich związanych z tym obowiązków.

Czy trzeba się podzielić wychowawczym?

Żona pana Michała kończy wykorzystywać urlop rodzicielski. Rodzice zastanawiają się, jak zorganizować dalszą opiekę nad dzieckiem. Słyszeli, że by wykorzystać urlop wychowawczy w całości, muszą podzielić go między siebie. Czy to prawda?

By wykorzystać całą pulę urlopu wychowawczego, konieczny jest udział obojga rodziców. Zgodnie ze zmienionymi przepisami kodeksu pracy każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego. Zatem ojciec ma prawo do jednego z 36 miesięcy urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji matka dziecka może wykorzystać 35 miesięcy urlopu.

Urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy przysługuje jednemu rodzicowi tylko wtedy, gdy drugi nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska, a także gdy został jej pozbawiony albo uległa ona ograniczeniu bądź zawieszeniu.

Oczywiście rodzice mogą wymieniać się na urlopie, a nawet korzystać z niego jednocześnie. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej rodziny. Po zmianach przepisów wychowawczy można wykorzystać w 5 częściach do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Wniosek o urlop wychowawczy trzeba złożyć u pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym rodzic chce go zrealizować. Należy w nim określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz wskazać, jaki okres urlopu i ile części do tej pory wykorzystano.

Podstawa prawna


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane