statystyki

Wszystko o urlopach rodzicielskich dla ojców: Czy rozwodnik może korzystać z prawa do opieki

autor: Tomasz Zalewski26.02.2015, 19:00
Czy będzie ojcowski, gdy nie ma macierzyńskiego?

Czy będzie ojcowski, gdy nie ma macierzyńskiego?źródło: ShutterStock

Czasy, kiedy tylko kobieta opiekowała się dzieckiem, a ojciec zarabiał na utrzymanie rodziny, minęły. Prawo przewiduje rozwiązania pozwalające mężczyznom na wspieranie partnerek w wychowaniu potomstwa, a nawet przejmowanie od nich związanych z tym obowiązków.

Czy trzeba się podzielić wychowawczym?

Żona pana Michała kończy wykorzystywać urlop rodzicielski. Rodzice zastanawiają się, jak zorganizować dalszą opiekę nad dzieckiem. Słyszeli, że by wykorzystać urlop wychowawczy w całości, muszą podzielić go między siebie. Czy to prawda?

By wykorzystać całą pulę urlopu wychowawczego, konieczny jest udział obojga rodziców. Zgodnie ze zmienionymi przepisami kodeksu pracy każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego. Zatem ojciec ma prawo do jednego z 36 miesięcy urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji matka dziecka może wykorzystać 35 miesięcy urlopu.

Urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy przysługuje jednemu rodzicowi tylko wtedy, gdy drugi nie żyje, nie przysługuje mu władza rodzicielska, a także gdy został jej pozbawiony albo uległa ona ograniczeniu bądź zawieszeniu.

Oczywiście rodzice mogą wymieniać się na urlopie, a nawet korzystać z niego jednocześnie. Wszystko zależy od potrzeb konkretnej rodziny. Po zmianach przepisów wychowawczy można wykorzystać w 5 częściach do ukończenia przez dziecko 5. roku życia.

Wniosek o urlop wychowawczy trzeba złożyć u pracodawcy w formie pisemnej na 2 tygodnie przed rozpoczęciem okresu, w którym rodzic chce go zrealizować. Należy w nim określić datę rozpoczęcia i zakończenia urlopu oraz wskazać, jaki okres urlopu i ile części do tej pory wykorzystano.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane