statystyki

Pracownicy zmianowi z krótszym odpoczynkiem zgodnie z prawem

autor: Tomasz Zalewski12.02.2015, 18:00
praca, pracownik, postawa

Na podstawie art. 133 kodeksu pracy zatrudnionemu w każdym tygodniu przysługuje co do zasady prawo do co najmniej 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynkuźródło: ShutterStock

Przenosząc pracownika z jednej zmiany na drugą, firma musi mu zapewnić co najmniej 24-godzinny odpoczynek. Tak stwierdziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadając na poselskie zapytanie.

Czas trwania obowiązkowego odpoczynku pracowników nadal rodzi dużo wątpliwości. Posłanka Marzena Michałek w imieniu załogi jednego z zakładów poprosiła resort pracy o wyjaśnienia dotyczące wymiaru odpoczynku tygodniowego w przypadku osób pracujących w systemie zmianowym. Zatrudnieni chcieli wiedzieć, czy art. 133 kodeksu pracy umożliwia nakazanie całej brygadzie – zgodnie z ustalonym w zakładzie harmonogramem – pracy w sobotę na pierwszej zmianie (w godz. 6–14) i rozpoczęcie kolejnego tygodnia pracy w niedzielę od 22. Zwrócili oni uwagę, że przy takiej organizacji pracy ich tygodniowy czas odpoczynku skraca się z 35 ustawowo przypisanych godzin do 32 godzin.

Odpowiedzi na zapytanie udzielił wiceminister pracy Radosław Mleczko. Przypomniał on, że na podstawie art. 133 kodeksu pracy zatrudnionemu w każdym tygodniu przysługuje co do zasady prawo do co najmniej 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku, przy czym musi on obejmować co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane