statystyki

Pracownicy zmianowi z krótszym odpoczynkiem zgodnie z prawem

autor: Tomasz Zalewski12.02.2015, 18:00
praca, pracownik, postawa

Na podstawie art. 133 kodeksu pracy zatrudnionemu w każdym tygodniu przysługuje co do zasady prawo do co najmniej 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynkuźródło: ShutterStock

Przenosząc pracownika z jednej zmiany na drugą, firma musi mu zapewnić co najmniej 24-godzinny odpoczynek. Tak stwierdziło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, odpowiadając na poselskie zapytanie.

Czas trwania obowiązkowego odpoczynku pracowników nadal rodzi dużo wątpliwości. Posłanka Marzena Michałek w imieniu załogi jednego z zakładów poprosiła resort pracy o wyjaśnienia dotyczące wymiaru odpoczynku tygodniowego w przypadku osób pracujących w systemie zmianowym. Zatrudnieni chcieli wiedzieć, czy art. 133 kodeksu pracy umożliwia nakazanie całej brygadzie – zgodnie z ustalonym w zakładzie harmonogramem – pracy w sobotę na pierwszej zmianie (w godz. 6–14) i rozpoczęcie kolejnego tygodnia pracy w niedzielę od 22. Zwrócili oni uwagę, że przy takiej organizacji pracy ich tygodniowy czas odpoczynku skraca się z 35 ustawowo przypisanych godzin do 32 godzin.

Odpowiedzi na zapytanie udzielił wiceminister pracy Radosław Mleczko. Przypomniał on, że na podstawie art. 133 kodeksu pracy zatrudnionemu w każdym tygodniu przysługuje co do zasady prawo do co najmniej 35-godzinnego nieprzerwanego odpoczynku, przy czym musi on obejmować co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane