statystyki

Nowy pracodawca nie zapłaci odszkodowania za klauzulę zakazującą konkurencji

autor: Artur Radwan12.02.2015, 07:40; Aktualizacja: 12.02.2015, 08:46
Umowa o zakazie konkurencji jest umową prawa pracy, ale ma charakter mieszany - orzekł sąd

Umowa o zakazie konkurencji jest umową prawa pracy, ale ma charakter mieszany - orzekł sądźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który przejmuje zakład pracy, nie jest związany zawartymi wcześniej umowami o zakazie konkurencji. Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy

Pracownica była zatrudniona w firmie od kwietnia 2000 r. na czas nieokreślony na stanowisku asystentki zarządu. W par. 5 jej umowy o pracę zawarto klauzulę o zakazie konkurencji, która miała obowiązywać w trakcie i rok po zakończeniu pracy. Po sześciu latach aneksem zmieniono jej warunki wynagrodzenia, a także stanowisko na specjalistę ds. zatrudnienia i płac. W styczniu na mocy porozumienia doszło do przejęcia zakładu w trybie art. 231kodeksu pracy (przejęcie pracowników i zobowiązań wobec nich przez nowego pracodawcę). Nowy właściciel przedsiębiorstwa zaproponował kobiecie nowe wynagrodzenie i czas pracy, zaś pozostałe postanowienia umowy pozostawiono bez zmian. W lutym 2012 r. na mocy porozumienia stron z końcem miesiąca wygasł stosunek pracy.

Była pracownica domagała się od firmy wypłaty odszkodowania z umowy z 2000 r., w której była zawarta klauzula o zakazie konkurencji. Pracodawca odmówił jej wypłacenia tego świadczenia.

Sprawa trafiła do sądu I instancji, który orzekł, że przywołana umowa z 2000 r. trwała mimo zmiany pracodawcy. Sędzia doszedł do wniosku, że przejście pracodawcy w trybie art. 231 k.p. wszelkie wcześniejsze postanowienia umowy pozostawiło bez zmian. W efekcie zasądził od firmy ponad 11 tys. zł odszkodowania.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane