statystyki

Nowy pracodawca nie zapłaci odszkodowania za klauzulę zakazującą konkurencji

autor: Artur Radwan12.02.2015, 07:40; Aktualizacja: 12.02.2015, 08:46
Umowa o zakazie konkurencji jest umową prawa pracy, ale ma charakter mieszany - orzekł sąd

Umowa o zakazie konkurencji jest umową prawa pracy, ale ma charakter mieszany - orzekł sądźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca, który przejmuje zakład pracy, nie jest związany zawartymi wcześniej umowami o zakazie konkurencji. Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy

Pracownica była zatrudniona w firmie od kwietnia 2000 r. na czas nieokreślony na stanowisku asystentki zarządu. W par. 5 jej umowy o pracę zawarto klauzulę o zakazie konkurencji, która miała obowiązywać w trakcie i rok po zakończeniu pracy. Po sześciu latach aneksem zmieniono jej warunki wynagrodzenia, a także stanowisko na specjalistę ds. zatrudnienia i płac. W styczniu na mocy porozumienia doszło do przejęcia zakładu w trybie art. 231kodeksu pracy (przejęcie pracowników i zobowiązań wobec nich przez nowego pracodawcę). Nowy właściciel przedsiębiorstwa zaproponował kobiecie nowe wynagrodzenie i czas pracy, zaś pozostałe postanowienia umowy pozostawiono bez zmian. W lutym 2012 r. na mocy porozumienia stron z końcem miesiąca wygasł stosunek pracy.

Była pracownica domagała się od firmy wypłaty odszkodowania z umowy z 2000 r., w której była zawarta klauzula o zakazie konkurencji. Pracodawca odmówił jej wypłacenia tego świadczenia.

Sprawa trafiła do sądu I instancji, który orzekł, że przywołana umowa z 2000 r. trwała mimo zmiany pracodawcy. Sędzia doszedł do wniosku, że przejście pracodawcy w trybie art. 231 k.p. wszelkie wcześniejsze postanowienia umowy pozostawiło bez zmian. W efekcie zasądził od firmy ponad 11 tys. zł odszkodowania.


Pozostało jeszcze 70% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane