statystyki

Niestrajkująca część załogi będzie pracować nadliczbowo? Firma może tak postanowić

autor: Tomasz Zalewski12.02.2015, 16:00
Kwestia zgłaszania gotowości do pracy nie jest uregulowana w przepisach o przestoju

Kwestia zgłaszania gotowości do pracy nie jest uregulowana w przepisach o przestojuźródło: ShutterStock

Izabela Zawacka W stosunku do pracowników, którzy nie biorą udziału w akcji protestacyjnej, przedsiębiorca może zastosować instytucję przestoju

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa strajk, jednak nie wszyscy pracownicy biorą w nim udział. Czy prawo reguluje sytuację tych osób?

Ustawa z 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236, ze. zm.) określa wyłącznie sytuację pracowników biorących udział w akcji strajkowej. Zachowują oni prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Natomiast okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do stażu zatrudnienia w zakładzie pracy. Z kolei niestrajkująca część załogi ma obowiązek nadal świadczyć pracę za wynagrodzeniem, zachowuje też prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę.

Rozumiem, że niestrajkująca część załogi powinna mieć możliwość pracy?


Pozostało jeszcze 83% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Kubaniegórnik(2015-02-12 22:53) Zgłoś naruszenie 00

  Słuchałem przed chwilką w TVN Inf Zagóra . Mało- żem się nie rozpłakał ,chłopak odjął sobie od ust aż 10% gaży z podwyższonej po prywatyzacji o 400% . Nie było tam związkowców którzy ponoć razem z Nim powinni siedzieć gdyż obydwie strony nabroiły w paragrafach. Jeden notorycznie łamał wg związków i PIPu prawo pracy (KK przepisy o łamaniu prawa pracy) a drudzy Ustawe o rozwiązywaniu Sporow Zbiorowych czyli prawie do strajku. Tyle że jak słusznie zauważył Pan Kolorz w sądzie nie było drugiej strony więc temat był jedynie uprawdopodobniony a z tego co ja wiem w ostatnią niedziele było referendum czy strajkować dalej tym razem o wysłanie Zagóra do Raju Różanego. Pan prezes również zauważył ,że nie wyprowadzał psa, bo go nie ma -sory chciałem powiedzieć kasy, to jest ponoć pomówienie , lecz to był tylko sponsoring. Sponsoringiem też zapewne było dotowanie hoteliku w ruinie 27mil zl . Związkowcy więc bekną bo sie tam w tym hotelu nie hukali. Hukała się Rada Pracodawców. No coż byly też gospodarne zagrania wobec akcjonariatu , jak kupno na dołku kopalni , hotelu ,koksowni i wielu drobnych innych. Ale co tam , Donald zawinił bo na pożyczał z Europy i budżet który to spłaca trza ratować, a beknie Szereda . Może z Zagórem sie spotkają w tym odosobnieniu i powspominają zdrowe lata oraz Judaszowe pieniądze.

  Odpowiedz
 • nadalKuba(2015-02-12 23:09) Zgłoś naruszenie 00

  W Święta Wielkanocne 2014r na kazaniu w Watykanie w czasie Drogi Krzyżowej kaznodzieja Watykański mówił o nowym "Judaszu"naszych czasów . .-cytat" Co niektórzy potrafią pobierać 100-krotność poborów w firmie swoich najniżej zarabiających pracowników i krzyczeć o oszczędnościach w imię dobra wspólnego i firmy ".Kogo ten cytat się tyczy w JSW i spółkach córkach ? .Przed prywatyzacją JSW zapewniano ze Zarząd który i tak wg wielu stanowczo za dużo zarabia na niej nie zyska . O ile po prywatyzacji podniesiono Im płace.Ustawa Kominowa jest obchodzone w RP przez Umowy Menadżerskie i nikt tymi Umowami POzornymi w imieniu Rządu Platformy nie zamierza się zająć! Tak więc i tak to wszystko to POtworne oszustwo. Granice przyzwoitości wyznaczył SEJM Ustawą Kominową. Umowa Menadżerska powinna być korzystniejsza dla firmy (od kwoty wskazanej w kominówce). Obecnie jednak jest korzystniejsza dla Prezesa . Czy On podpisał by z którymś z szarych pracowników korzystniejsze kwoty niż Im przysługują w ramach innych ustaw lub ZUZPu-nie -zawsze to dołował. Więc co!- Czy takie Umowy Menadżerskie są legalne? Czy zbada to jakiś Trybunał ?

  Odpowiedz
 • Mar(2015-02-12 23:37) Zgłoś naruszenie 00

  Ja też słuchałem i dziwiłem się dlaczego ta Paniusia co prowadziła program nie zapytała Go ile po prywatyzacji koledzy z RN Jemu podwyższyli przychody osobiste i dalczego skoro JSW jest faktycznie nadal własnocią SP.
  Otrzywiście też nikt nie wyjaśnił w TV ani wolnej TVN ani niezaleznym POlsacie ile Prezes dostanie odprawy jak go wyslą di tego Różanego Gaju z JSW i czy sprzedaż tego hotelu wystarczy na pokrycie tego wydatku,Kto z RN JSW też odpowie za taką kolosalną odprawe oraz czy bedzie ona jak górnicza 14stka wypłacana w ratach.
  Same pytania a paniusia nic ,boi się OUTsingu w TV i się wstydzi zapytać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane