statystyki

Niestrajkująca część załogi będzie pracować nadliczbowo? Firma może tak postanowić

autor: Tomasz Zalewski12.02.2015, 16:00
Kwestia zgłaszania gotowości do pracy nie jest uregulowana w przepisach o przestoju

Kwestia zgłaszania gotowości do pracy nie jest uregulowana w przepisach o przestojuźródło: ShutterStock

Izabela Zawacka W stosunku do pracowników, którzy nie biorą udziału w akcji protestacyjnej, przedsiębiorca może zastosować instytucję przestoju

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa strajk, jednak nie wszyscy pracownicy biorą w nim udział. Czy prawo reguluje sytuację tych osób?

Ustawa z 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz.U. nr 55, poz. 236, ze. zm.) określa wyłącznie sytuację pracowników biorących udział w akcji strajkowej. Zachowują oni prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Natomiast okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do stażu zatrudnienia w zakładzie pracy. Z kolei niestrajkująca część załogi ma obowiązek nadal świadczyć pracę za wynagrodzeniem, zachowuje też prawa i obowiązki wynikające z umowy o pracę.

Rozumiem, że niestrajkująca część załogi powinna mieć możliwość pracy?


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Kubaniegórnik(2015-02-12 22:53) Zgłoś naruszenie 00

  Słuchałem przed chwilką w TVN Inf Zagóra . Mało- żem się nie rozpłakał ,chłopak odjął sobie od ust aż 10% gaży z podwyższonej po prywatyzacji o 400% . Nie było tam związkowców którzy ponoć razem z Nim powinni siedzieć gdyż obydwie strony nabroiły w paragrafach. Jeden notorycznie łamał wg związków i PIPu prawo pracy (KK przepisy o łamaniu prawa pracy) a drudzy Ustawe o rozwiązywaniu Sporow Zbiorowych czyli prawie do strajku. Tyle że jak słusznie zauważył Pan Kolorz w sądzie nie było drugiej strony więc temat był jedynie uprawdopodobniony a z tego co ja wiem w ostatnią niedziele było referendum czy strajkować dalej tym razem o wysłanie Zagóra do Raju Różanego. Pan prezes również zauważył ,że nie wyprowadzał psa, bo go nie ma -sory chciałem powiedzieć kasy, to jest ponoć pomówienie , lecz to był tylko sponsoring. Sponsoringiem też zapewne było dotowanie hoteliku w ruinie 27mil zl . Związkowcy więc bekną bo sie tam w tym hotelu nie hukali. Hukała się Rada Pracodawców. No coż byly też gospodarne zagrania wobec akcjonariatu , jak kupno na dołku kopalni , hotelu ,koksowni i wielu drobnych innych. Ale co tam , Donald zawinił bo na pożyczał z Europy i budżet który to spłaca trza ratować, a beknie Szereda . Może z Zagórem sie spotkają w tym odosobnieniu i powspominają zdrowe lata oraz Judaszowe pieniądze.

  Odpowiedz
 • nadalKuba(2015-02-12 23:09) Zgłoś naruszenie 00

  W Święta Wielkanocne 2014r na kazaniu w Watykanie w czasie Drogi Krzyżowej kaznodzieja Watykański mówił o nowym "Judaszu"naszych czasów . .-cytat" Co niektórzy potrafią pobierać 100-krotność poborów w firmie swoich najniżej zarabiających pracowników i krzyczeć o oszczędnościach w imię dobra wspólnego i firmy ".Kogo ten cytat się tyczy w JSW i spółkach córkach ? .Przed prywatyzacją JSW zapewniano ze Zarząd który i tak wg wielu stanowczo za dużo zarabia na niej nie zyska . O ile po prywatyzacji podniesiono Im płace.Ustawa Kominowa jest obchodzone w RP przez Umowy Menadżerskie i nikt tymi Umowami POzornymi w imieniu Rządu Platformy nie zamierza się zająć! Tak więc i tak to wszystko to POtworne oszustwo. Granice przyzwoitości wyznaczył SEJM Ustawą Kominową. Umowa Menadżerska powinna być korzystniejsza dla firmy (od kwoty wskazanej w kominówce). Obecnie jednak jest korzystniejsza dla Prezesa . Czy On podpisał by z którymś z szarych pracowników korzystniejsze kwoty niż Im przysługują w ramach innych ustaw lub ZUZPu-nie -zawsze to dołował. Więc co!- Czy takie Umowy Menadżerskie są legalne? Czy zbada to jakiś Trybunał ?

  Odpowiedz
 • Mar(2015-02-12 23:37) Zgłoś naruszenie 00

  Ja też słuchałem i dziwiłem się dlaczego ta Paniusia co prowadziła program nie zapytała Go ile po prywatyzacji koledzy z RN Jemu podwyższyli przychody osobiste i dalczego skoro JSW jest faktycznie nadal własnocią SP.
  Otrzywiście też nikt nie wyjaśnił w TV ani wolnej TVN ani niezaleznym POlsacie ile Prezes dostanie odprawy jak go wyslą di tego Różanego Gaju z JSW i czy sprzedaż tego hotelu wystarczy na pokrycie tego wydatku,Kto z RN JSW też odpowie za taką kolosalną odprawe oraz czy bedzie ona jak górnicza 14stka wypłacana w ratach.
  Same pytania a paniusia nic ,boi się OUTsingu w TV i się wstydzi zapytać.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane