Organizacje pracodawców i związki zawodowe nie porozumiały się w sprawie rządowego projektu zmian kodeksu pracy przewidującego m.in. wprowadzenie urlopu opiekuńczego i wymóg uzasadniania wypowiedzenia umów na czas określony. Partnerom społecznym nie udało się też formalnie uzgodnić, że omawiana nowelizacja powinna zostać rozszerzona o przepisy dotyczące dwóch dodatkowych przerw od pracy (w razie dłuższej dniówki).
Konsultacje projektu trwały w zespole ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Początkowo pracodawcy i związki zawodowe ustaliły zakres przewidywanych zmian, co do których nie ma sporu (akceptują je obie strony). Ostatecznie przeważyły jednak rozbieżności, w tym te dotyczące przepisów o umowach terminowych.
– Zdajemy sobie sprawę, że projektowane zmiany są podyktowane koniecznością wdrożenia przepisów unijnych. Ale wymóg uzasadniania wypowiedzeń umów na czas określony nie powinien być wprowadzany w środku roku, lecz z odpowiednim wyprzedzeniem. Dlatego postulowaliśmy, aby to rozwiązanie weszło w życie nie w sierpniu 2022 r., lecz od 1 stycznia 2023 r. – wskazuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.
Pozostało
82%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama