statystyki

Nierozpoczęta działalność nie przekreśla prawa do ulgi

autor: Mariusz Stępień22.09.2014, 07:45; Aktualizacja: 22.09.2014, 09:46
Należy pamiętać, że o prowadzeniu działalności nie decyduje sam wpis do ewidencji.

Należy pamiętać, że o prowadzeniu działalności nie decyduje sam wpis do ewidencji.źródło: ShutterStock

Samo posiadanie wpisu do ewidencji nie przesądza o tym, że przedsiębiorca prowadził firmę. Jeśli tego faktycznie nie robił, może obecnie opłacać niższe składki.

Osoby, które rozpoczynają prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, przez pierwsze 24 miesiące kalendarzowe mogą opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od obniżonej podstawy. Wynosi ona 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2014 r. trzeba odprowadzić 504 zł. Jest zdecydowanie niższa od tej, która obowiązuje przedsiębiorców po upływie dwóch lat od założenia firmy (2247,60 zł).

Skorzystanie z ulgowego opłacania składek jest jednak uzależnione od spełnienia ściśle określonych warunków. Przepisy, z których one wynikają, nie są precyzyjne, przez co łatwo je naruszyć. Dlatego warto znać w tej kwestii orzecznictwo sądów i interpretacje indywidualne przepisów wydawane przez ZUS.

Tylko dla nowych

Pierwszym z warunków opłacania składek od podstawy nie niższej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia jest nieprowadzenie pozarolniczej działalności w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane