statystyki

ZUS nie nadąża za młodym biznesem i odmawia świadczeń

autor: Michał Kuc11.06.2014, 07:38; Aktualizacja: 10.09.2014, 15:11
Weryfikacja ubezpieczenia

Weryfikacja ubezpieczeniaźródło: DGP

Standardowy zestaw pytań to sposób zakładu na weryfikację, czy działalność jest pozorna. W efekcie odmawia świadczeń osobom wynajmującym sprzęt.

Młoda dentystka z Torunia postanowiła praktykować w ramach działalności gospodarczej. Z założeniem firmy wiążą się jednak duże koszty, np. fotel dentystyczny to wydatek 60 tys. zł. Aby zaoszczędzić, wynajęła więc na godziny fotel w przychodni. Do pracy przychodziła trzy dni w tygodniu.

Nieszczęście zaczęło się, gdy zachorowała. ZUS postanowił sprawdzić jej działalność. Dostała zestaw kilkunastu pytań, m.in. ile czasu poświęca na prowadzenie firmy, czy ma faktury na zakup sprzętu i wyrobów medycznych, ile osób zatrudnia, w jaki sposób reklamuje swoje usługi, czy ma szyld. Z uwagi na specyfikę pracy większość odpowiedzi brzmiała „nie”. To wystarczyło, żeby jej działalność uznać za fikcyjną (żadnej kontroli w gabinecie nie było).

– Pytania kierowane do stron zależą od konkretnej sytuacji, co do której mamy wątpliwości. Wniosek w sprawie kontroli kierowany jest tylko wtedy, gdy dokumenty i wyjaśnienia nie rozstrzygają definitywnie sprawy – wyjaśnia Bożena Maria Wankiewicz, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Toruniu.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (8)

  • starzec.(2014-06-19 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Księgowy,piszesz sensownie i do rzeczy...

    Odpowiedz
  • ZUS = mafia(2014-06-11 08:26) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyzm. Przedsiębiorców czepiają się o drobnostki, a u siebie nie widzą ogromnych niedociągnięć.

    Odpowiedz
  • Dorota(2014-06-11 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    A jak pobierają składki, to nic nie stoi na przeszkodzie. Jak nic sie nie należy, to zwrot zapłaconych składek + odsetki! Prawo musi działać w obie strony.

    Odpowiedz
  • ZUS - gangsterem(2014-06-11 10:14) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli ZUS bierze czynny udział w przestępstwie bo nakazuje sobie zapłacić haracz od nielegalnej działalności. Ciekawy przypadek ... gangsterki.

    Odpowiedz
  • Anka(2014-06-11 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam sie powinni zwrócić składki skoro firma była fikcyjna... Kolejny powód żeby popłacić najniższy ZUS przez dwa lata a później "praca" w UK i ZUS mieć w... poważaniu. Przykre ale z naszym ZUSem nie chcę mieć nic wspólnego.

    Odpowiedz
  • Jan(2014-06-11 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    Znając życie ZUS przegra w sądzie i zapłaci odsetki i zaległe wypłaty dla tej Pani. Troszeczkę cierpliwości i będzie po sprawie. Ja też walczyłem z ZUS i sądy stawały po mojej stronie. To Zus musi udowodnić że nic nie robiła i była fikcja a nie że Zusowi się wydaje że nic nie robiła!!!. Wydawać to sie może liczą się fakty. Ona wystarczy że świadków przedstawi np: Pacjentów, umowa najmu fotela z przychodnia itd. Prosta sprawa do wygrania.

    Odpowiedz
  • księgowy(2014-06-11 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe tylko od jakiej kwoty płaciła te składki i przez ile czasu. Z doświadczenia wiem, że kontrole dotyczą tych działalności które były prowadzone przez miesiąc lub dwa a deklarowana podstawa wymiaru składek to ok 9000 zł gdzie normalnie 99,9 % płaci od 2400 zł. Takich cwaniaków jest dużo w szczególności kobiety w 7-8 miesiącu ciąży nagle zakładają działalność i chcą ją prowadzić, jak tylko minie miesiąc L4 i chora przez następne pół roku. W ten sposób ludzie chcą wyciągnąć z ZUSu kilkadziesiąt tys. zł w ramach zasiłku płacąc 2000 zł składki. Na takich naciągaczy wszyscy muszą się składać i stąd są tak wysokie składki. To dobrze że ZUS kontroluje takie przypadki, moim zdaniem powinien to robić znacznie skuteczniej, a w przypadku udowodnienia próby wyłudzenia zasiłku powinny być obligatoryjnie kierowane wniosku do prokuratury, a w sądach orzekane maksymalne kary. Wówczas zasiłki brali by ci co powinni, a nie złodzieje i oszuści.

    Odpowiedz
  • mikolaj(2014-06-11 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    nie licze na nich, nawet jezeli chodzi o emerytury to zaczalem oszczedzac na lokacie w Getin

    Odpowiedz