Osoby prowadzące działalność pozarolniczą mają obowiązek opłacania składek do ZUS, w tym na ubezpieczenie zdrowotne. Zwolnienie z płacenia składki jest możliwe, o ile dana osoba spełni odpowiednie warunki. Co ważne, pracownik korzysta ze zwolnienia, podlegając jednocześnie ubezpieczeniu zdrowotnemu i zachowując prawa do świadczeń zdrowotnych.
Emeryci i renciści
Składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzonej działalności nie muszą więc opłacać emeryci i renciści, jeżeli ich świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2014 roku - 1680 zł). Ponadto powinni spełnić jeden z poniższych warunków:
- muszą uzyskiwać dodatkowe przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. kwoty najniższej emerytury (w 2014 roku - 831, 15 zł) lub
- opłacać podatek dochodowy w formie karty podatkowej.
Niepełnosprawni
Składki zdrowotnej nie płacą także osoby prowadzące działalność gospodarczą i zaliczone do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, które spełniają powyższe warunki (ich przychód miesięczny nie przekracza 50 proc. kwoty najniższej emerytury albo płacą podatek w formie karty podatkowej).
Z tego zwolnienia mogą skorzystać również emeryci lub renciści, którzy są jednocześnie osobami zaliczonymi do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Wówczas nie ma znaczenia wysokość pobieranej przez nich emerytury lub renty, o ile spełnią powyższe warunki.
Ponadto, jeżeli osoba zaliczona do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności uzyskuje przychody wyłącznie z prowadzonej działalności pozarolniczej (z tytułu której obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu), to opłaca składkę zdrowotną (z działalności) w wysokości nieprzekraczającej kwoty należnej zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Z wymienionych ulg w opłacaniu składki zdrowotnej mogą skorzystać zarówno osoby prowadzące pozarolniczą działalność, jak i osoby współpracujące z nimi przy prowadzeniu tej działalności.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. 2004 nr 210 poz. 2135)
Komentarze(7)
Pokaż:
A odgórnie nakazuje się NIE PRZYZNAWAĆ stopnia umiarkowanego i znacznego, ha ha ha...
Jeśli w ogóle przyznają stopień niepełnosprawności , to jest to co najwyżej stopień najniższy, które absolutnie NIC nie daje! Dlatego tylko stopnie wyższe zwolnili od płacenia składki zdrowotnej!
Ciekawe, na czyje zlecenie pisze się te bzdety...
Znam gościa (Polaka) z USA ) Ktory twierdzi ,że u niego w kasie skladki są na jego koncie ( nie jakiegoś byłego ćpunka we wspólnym worku ) a gdy nie wykorzysta w roku na chorobowe- to się kumulują i po kilku latach może wybierać je jako dodatkowy urlop! - ( bo to Jego kasa) -no dobra zapytałem a co gdy po takim wybraniu Pan zachoruje - to proste -odpowiedział - po pierwsze ide leżeć (nie w domu) a do specjalnego osrodeczka) ,po drugie jest mi to potracane 1,5 krotnie z przyszłych składek lub renty.
U Nas jak wiecie składki chorobowe kradnie każdy były ćpunek jak swoje i dzre pysk jak zachorujecie -jaki to On jest poszkodowany!a na koniec kradnie Wam wiek emerytalny mówiąc na odmiane POlicji i Wojsku sie nie godzi (tylko nowo zatrudnianym).