statystyki

Lepiej się pospieszyć z dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym

autor: Małgorzata Raczkowska15.12.2014, 10:00; Aktualizacja: 15.12.2014, 10:06
Podatki, pieniądze

Tylko w uzasadnionych przypadkach NFZ może odstąpić od pobrania opłaty lub rozłożyć ją na raty.źródło: ShutterStock

Straciłam pracę dwa miesiące temu i nie mogę znaleźć stałego zatrudnienia. Udało mi się jednak związać z firmą, która daje mi zarobić na podstawie umowy o dzieło. Kłopot w tym, że nie mam ubezpieczenia. Nie chodzi już o emeryturę, ale doskwiera mi brak ubezpieczenia zdrowotnego. Zarabiam, więc jako bezrobotna zgłosić się nie mogę. Męża nie mam. Boję się, że potknę się na ulicy, złamię nogę i będę musiała płacić, o poważniejszych kuracjach nie chcę nawet myśleć. Czy mogę sama opłacać ubezpieczenie – zastanawia się pani Anna.

Tak, w dodatku pani Anna powinna się pospieszyć i nie dopuścić do tego, by przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym przekroczyła trzy miesiące, bo wtedy będzie musiała płacić dodatkowo. Ale po kolei. Osoby zamieszkałe w Polsce i nieobjęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą korzystać ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej na podstawie ubezpieczenia dobrowolnego. W tym celu muszą zgłosić się do oddziału wojewódzkiego NFZ, wypełnić stosowny wniosek i podpisać umowę. Potrzebny będzie dowód osobisty oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być zaświadczenie z zakładu pracy (tak będzie w przypadku pani Anny), dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, zaświadczenie potwierdzające ubezpieczenie z urzędu pracy itp.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane