statystyki

Lepiej się pospieszyć z dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym

autor: Małgorzata Raczkowska15.12.2014, 10:00; Aktualizacja: 15.12.2014, 10:06
Podatki, pieniądze

Tylko w uzasadnionych przypadkach NFZ może odstąpić od pobrania opłaty lub rozłożyć ją na raty.źródło: ShutterStock

Straciłam pracę dwa miesiące temu i nie mogę znaleźć stałego zatrudnienia. Udało mi się jednak związać z firmą, która daje mi zarobić na podstawie umowy o dzieło. Kłopot w tym, że nie mam ubezpieczenia. Nie chodzi już o emeryturę, ale doskwiera mi brak ubezpieczenia zdrowotnego. Zarabiam, więc jako bezrobotna zgłosić się nie mogę. Męża nie mam. Boję się, że potknę się na ulicy, złamię nogę i będę musiała płacić, o poważniejszych kuracjach nie chcę nawet myśleć. Czy mogę sama opłacać ubezpieczenie – zastanawia się pani Anna.

Tak, w dodatku pani Anna powinna się pospieszyć i nie dopuścić do tego, by przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym przekroczyła trzy miesiące, bo wtedy będzie musiała płacić dodatkowo. Ale po kolei. Osoby zamieszkałe w Polsce i nieobjęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą korzystać ze świadczeń publicznej opieki zdrowotnej na podstawie ubezpieczenia dobrowolnego. W tym celu muszą zgłosić się do oddziału wojewódzkiego NFZ, wypełnić stosowny wniosek i podpisać umowę. Potrzebny będzie dowód osobisty oraz dokument potwierdzający ostatni okres ubezpieczenia zdrowotnego. Może to być zaświadczenie z zakładu pracy (tak będzie w przypadku pani Anny), dowód wpłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, zaświadczenie potwierdzające ubezpieczenie z urzędu pracy itp.


Pozostało jeszcze 48% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane