statystyki

Co może opiekujący się dzieckiem

autor: Tomasz Zalewski04.08.2014, 07:45; Aktualizacja: 04.08.2014, 08:53
Dziecko

Dzieckoźródło: ShutterStock

Rodzic przebywający na urlopie wychowawczym ma prawo łączyć obowiązki domowe z aktywnością zawodową. Może w tym czasie dorabiać lub się dokształcać. Jest też chroniony przed zwolnieniem.

Pracownik jest w trakcie 2-letniego urlopu wychowawczego. Składając wniosek o jego udzielenie, planował sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem do czasu, gdy będzie ono mogło iść do przedszkola. Niestety żona pracownika straciła pracę i teraz on będzie musiał zarabiać. Czy możliwy jest powrót do firmy z powodu przerwania urlopu wychowawczego?

Pracownik może przerwać urlop wychowawczy i wrócić wcześniej do pracy. Ustawa przewiduje dwa scenariusze. Zgodnie z pierwszym pracownik ustala z pracodawcą warunki i termin ponownego podjęcia obowiązków. W takim przypadku jeżeli firma wyrazi zgodę, powrót z urlopu może się odbyć nawet z dnia na dzień. Wszystko jednak zależy od tego, czy pracodawca będzie gotowy i będzie mógł szybko przygotować np. stanowisko pracy dla dodatkowej osoby.

Jeśli jednak pracodawca nie godzi się na szybki powrót do pracy pracownika, ten będzie musiał czekać co najmniej 30 dni ze wznowieniem pracy. Zgodnie z przepisami pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy, najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia zajęcia.

Ustawodawca przewidział też możliwość wycofania decyzji o skorzystaniu z urlopu wychowawczego przed jego rozpoczęciem. Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie.

Podstawa prawna

Art. 1863 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.).


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane